€6.52
% €6.62 (1.51% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810026978 P/N: NSYTBS1176 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYTBS1176 PanelSeT TBS - ABS-Gehäuse mit undurchs. Abdeckung H10, H116xB74xT62mm, Schutzart IP66, IK07, RAL 7035"
Schneider Electric Enclosure ABS IP66 IK07 RAL7035 Inside.H105W65D55Outside.H116W74D62 opaque Cover.H10
Schneider Electric NSYTBS1176
EAN 3606480165221
Description
Boîte industrielle Thalassa TBS en plastique ABS avec couvercle opaque H10 est conçue pour une application polyvalente Les dimensions externes sont (H) 116 mm x (L) 74 mm x (P) 62 mm et les dimensions internes sont (H) 105 mm x (L) 65 mm x (P) 55 mm Le couvercle est fixé par des vis imperdables métalliques amovibles qui sont plates à l'extérieur de la zone étanche Le boîtier est en ABS (acrylonitrile butadiène-styrène) et offre une protection IP66 contre la poussière et l'eau, une résistance aux chocs durs IK07, une résistance au fil incandescent à 650°C et une isolation de classe II. La température d'installation est de -15 °C à 40 °C et la température de fonctionnement est de -25 °C à 60 °C.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Art der Abdeckung | Deckel |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | ohne |
| Transparenter Deckel/Tür | |
| Mit Schloss | |
| Nennstrom (In) | -A |
| Höhe | 116mm |
| Breite | 74mm |
| Tiefe | 65mm |
| Einbautiefe | -mm |
| Innentiefe | 55mm |
| Materialstärke Gehäuse | 12.5mm |
| Materialstärke Tür/Deckel | 12.5mm |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Anzahl der Module | 0 |
| Anzahl der Reihen | 0 |
| Breite in Teilungseinheiten | |
| Anzahl der Öffnungen für Flanschplatten | 0 |
| Anbaumöglichkeit | |
| Anzahl der Leitungseinführungen | 2 |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Mit Montageplatte | |
| Geeignet für Außengebrauch | 1 |
| Geeignet für Blitzschutz | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 4 |
| Schutzklasse | II |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Funktionserhalt | ohne |
| Deckel mit Überdruckentlastung |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYTBS1176 |
|---|---|
| EAN | 3606480165221 |
| ETIM | EC000058 |
| ECLASS | eClass_10_ACN385011 |
| Weight | 0.11 kg |
| Weight (Package) | 0.11 kg |
Designations
Aluminum enclosure Branch enclosure Cabinet system Circuit breaker box Connection enclosure Console enclosure Distribution enclosure Empty cabinet Empty enclosure Empty enclosure/cabinet Floor-standing cabinet Floor-standing enclosure Fuse enclosure Housing Installation small distribution system Insulating material enclosure Lightning current arrester housing Operator console enclosure Plastic enclosure Row switch cabinet Single enclosure Small distributor Steel enclosure Steel sheet enclosure Sub-cabinet Sub-cabinet for empty enclosure Sub-cabinet for insulating material distributor Supplementary enclosure Surge arrester housing Wall-mounted enclosure
Login
No reviews found. Share your insights with others.







































