€51.60
% €52.36 (1.45% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027004 P/N: NSYTBS292416H Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYTBS292416H PanelSeT TBS - ABS-Gehäuse mit undurchs. Abdeckung H60, H291xB241xT168mm, Schutzart IP66, IK07, RAL 7035"
Schneider Electric Enclosure ABS IP66 IK07 RAL7035 Int.H275W225D160Ext.H291W241D168 opaque cover H60
Schneider Electric NSYTBS292416H
EAN 3606480165399
Description
Thalassa TBS industriële ABS doos met ondoorzichtig deksel H60. De binnenafmetingen van dit product zijn 275 x 225 x 160mm. De buitenafmetingen van dit product zijn 291 x 241 x 168mm. Deze wandbehuizing is voorzien van een hoge ondoorzichtige deksel. Aan de buitenzijde is deze behuizing afgedicht met een schroefvergrendeling die te ontgrendelen is met een platte schroevendraaier. Certificeringen zijn DEMKO, SEMKO, TÜV. Brandwerendheid 650°. Deze behuizing is vervaardigd uit ABS (acrylnitril-butadieen-styreen). Dit product is voorzien van een IP66 (NEMA 4.4X) beschermingsgraad, een IK07 slagvastheidsgraad en isolatieklasse II. Het is uitgevoerd in de kleur grijs (RAL 7035). Dit product wordt geleverd per set van 2 stuks. Omgevingstemperatuur voor opslag en gebruik is (-15 tot 40°C)/(-25 tot 60°C).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Art der Abdeckung | Deckel |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | ohne |
| Transparenter Deckel/Tür | |
| Mit Schloss | |
| Nennstrom (In) | -A |
| Höhe | 291mm |
| Breite | 241mm |
| Tiefe | 168mm |
| Einbautiefe | -mm |
| Innentiefe | 160mm |
| Materialstärke Gehäuse | 12.5mm |
| Materialstärke Tür/Deckel | 12.5mm |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Anzahl der Module | 0 |
| Anzahl der Reihen | 0 |
| Breite in Teilungseinheiten | |
| Anzahl der Öffnungen für Flanschplatten | 0 |
| Anbaumöglichkeit | |
| Anzahl der Leitungseinführungen | 2 |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Mit Montageplatte | |
| Geeignet für Außengebrauch | 1 |
| Geeignet für Blitzschutz | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 4 |
| Schutzklasse | II |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Funktionserhalt | ohne |
| Deckel mit Überdruckentlastung |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYTBS292416H |
|---|---|
| EAN | 3606480165399 |
| ETIM | EC000058 |
| ECLASS | eClass_10_ACN385011 |
| Weight | 1.21 kg |
| Weight (Package) | 1.21 kg |
Designations
Aluminum enclosure Base cabinet Base cabinet for empty enclosure Base cabinet for insulating material distributor Cabinet system Circuit breaker box Connection enclosure Control panel enclosure Desk enclosure Distribution enclosure Empty enclosure Empty housing/cabinet Enclosure Free-standing cabinet Free-standing enclosure Fuse enclosure Installation of small distribution board system Insulating material enclosure Junction box enclosure Lightning current arrester enclosure Overbuild enclosure Plastic enclosure Row switch cabinet Single enclosure Small distribution board Steel enclosure Steel sheet enclosure Surge arrester enclosure Wall enclosure Wiring cabinet
Login
No reviews found. Share your insights with others.





































