€10.00
% €10.15 (1.48% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810026982 P/N: NSYTBS16128 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYTBS16128 PanelSeT TBS - ABS-Gehäuse mit undurchs. Abdeckung H20, H164xB121xT87mm, Schutzart IP66, IK07, RAL 7035"
Schneider Electric Enclosure ABS IP66 IK07 RAL7035 Inside H150W105D80 Outside H164W121D87 translucent Cover H20
Schneider Electric NSYTBS16128
EAN 3606480165276
Description
PanelSeT TBS - Cassetta in ABS con coperchio opaco A20. Interno 150 x 105 x 80 mm. Esterno 164 x 121 x 87 mm. Cassetta a parete. Coperchio pieno basso. Serratura con vite prigioniera piatta all'esterno dell'area sigillata. Certificazioni: DEMKO, SEMKO, TÜV. Resistenza al fuoco 650°. ABS (acrilonitrile butadiene-stirene). IP66 (NEMA 4.4X), IK07, grigio RAL 7035, Isolamento classe II. Set di 2 unità. Temperatura ambiente di stoccaggio/funzionamento: (da -15 a 40 °C)/(da -25 a 60 °C).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Art der Abdeckung | Deckel |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | ohne |
| Transparenter Deckel/Tür | |
| Mit Schloss | |
| Nennstrom (In) | -A |
| Höhe | 164mm |
| Breite | 121mm |
| Tiefe | 87mm |
| Einbautiefe | -mm |
| Innentiefe | 80mm |
| Materialstärke Gehäuse | 12.5mm |
| Materialstärke Tür/Deckel | 12.5mm |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Anzahl der Module | 0 |
| Anzahl der Reihen | 0 |
| Breite in Teilungseinheiten | |
| Anzahl der Öffnungen für Flanschplatten | 0 |
| Anbaumöglichkeit | |
| Anzahl der Leitungseinführungen | 2 |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Mit Montageplatte | |
| Geeignet für Außengebrauch | 1 |
| Geeignet für Blitzschutz | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 4 |
| Schutzklasse | II |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Funktionserhalt | ohne |
| Deckel mit Überdruckentlastung |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYTBS16128 |
|---|---|
| EAN | 3606480165276 |
| ETIM | EC000058 |
| ECLASS | eClass_10_ACN385011 |
| Weight | 0.32 kg |
| Weight (Package) | 0.32 kg |
Designations
Aluminum enclosure Cabinet system Circuit breaker box Connection enclosure Console enclosure Control panel enclosure Distributor enclosure Empty cabinet Empty enclosure Empty enclosure/cabinet Enclosure Freestanding cabinet Freestanding enclosure Fuse enclosure Insulating material enclosure Junction box Lightning current arrester enclosure Lower case Plastic enclosure Series control cabinet Sheet steel enclosure Single enclosure Small distribution system Small distributor Steel enclosure Superstructure enclosure Surge protection enclosure Undercase for empty enclosure Undercase for insulating material distributor Wall-mounted enclosure
Login
No reviews found. Share your insights with others.







































