€7.24
% €7.34 (1.36% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810026977 P/N: NSYTBS11116 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYTBS11116 PanelSeT TBS - ABS-Gehäuse mit undurchs. Abdeckung H10, H116xB116xT62mm, Schutzart IP66, IK07, RAL 7035"
Schneider Electric Enclosure ABS IP66 IK07 RAL7035 Int.H105W105D55Out.H116W116D62 opaque cover H10
Schneider Electric NSYTBS11116
EAN 3606480165252
Description
Thalassa TBS industriële ABS doos met ondoorzichtige deksel H10. De binnenafmetingen van dit product zijn 105 x 105 x 55mm. De buitenafmetingen van dit product zijn 116 x 116 x 62mm. Deze wandbehuizing is voorzien van een lage ondoorzichtige deksel. Aan de buitenzijde is deze behuizing afgedicht met een schroefvergrendeling die te ontgrendelen is met een platte schroevendraaier. Certificeringen zijn DEMKO, SEMKO, TÜV. Brandwerendheid 650°. Deze behuizing is vervaardigd uit ABS (acrylnitril-butadieen-styreen). Dit product is voorzien van een IP66 (NEMA 4.4X) beschermingsgraad, een IK07 slagvastheidsgraad en isolatieklasse II. Het is uitgevoerd in de kleur grijs (RAL 7035). Dit product wordt geleverd per set van 2 stuks. Omgevingstemperatuur voor opslag en gebruik is (-15 tot 40°C)/(-25 tot 60°C).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Art der Abdeckung | Deckel |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | ohne |
| Transparenter Deckel/Tür | |
| Mit Schloss | |
| Nennstrom (In) | -A |
| Höhe | 116mm |
| Breite | 116mm |
| Tiefe | 62mm |
| Einbautiefe | -mm |
| Innentiefe | 55mm |
| Materialstärke Gehäuse | 12.5mm |
| Materialstärke Tür/Deckel | 12.5mm |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Anzahl der Module | 0 |
| Anzahl der Reihen | 0 |
| Breite in Teilungseinheiten | |
| Anzahl der Öffnungen für Flanschplatten | 0 |
| Anbaumöglichkeit | |
| Anzahl der Leitungseinführungen | 2 |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Mit Montageplatte | |
| Geeignet für Außengebrauch | 1 |
| Geeignet für Blitzschutz | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 4 |
| Schutzklasse | II |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Funktionserhalt | ohne |
| Deckel mit Überdruckentlastung |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYTBS11116 |
|---|---|
| EAN | 3606480165252 |
| ETIM | EC000058 |
| ECLASS | eClass_10_ACN385011 |
| Weight | 0.15 kg |
| Weight (Package) | 0.15 kg |
Designations
Aluminum enclosure Automatic switch box Branch enclosure Cabinet system Connection enclosure Control panel enclosure Desk enclosure Distributor enclosure Empty cabinet Empty enclosure Empty enclosure/cabinet Enclosure Free-standing cabinet Free-standing enclosure Fuse enclosure Individual enclosure Insulating material enclosure Lightning current arrester enclosure Overbuilding enclosure Plastic enclosure Row control cabinet Sheet steel enclosure Small distribution system Small distributor Steel enclosure Sub-base Sub-base for empty enclosure Sub-base for insulating material distributor Surge arrester enclosure Wall enclosure
Login
No reviews found. Share your insights with others.






































