€8.50
% €8.63 (1.51% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810026980 P/N: NSYTBS1397 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric NSYTBS1397 PanelSeT TBS - ABS-Gehäuse mit undurchs. Abdeckung H20, H138xB93xT72mm, Schutzart IP66, IK07, RAL 7035"
Schneider Electric Enc. ABS IP66 IK07 RAL7035 int.H125W80D65 ext.H138W93D72 non-transp. Bottom H20
Schneider Electric NSYTBS1397
EAN 3606480165269
Description
PanelSeT TBS boîte industrielle ABS avec couvercle opaque H20. Les dimensions intérieures sont 125 x 80 x 65 mm. Les dimensions extérieures sont 138 x 93 x 72 mm. Boîte à montage mural. Couvercle bas plein. Le capot est verrouillé par des vis captives plates. Les certifications sont DEMKO, SEMKO, TÜV. Résistance au feu 650 °. ABS (acrylonitrile butadiène-styrène). Degrés de protection IP66 (NEMA 4.4X), IK07, gris clair RAL 7035, classe d'isolation II. Jeu de 2 articles. La température ambiante pour le stockage / le fonctionnement est (-15 à 40 ° C) / (- 25 à 60 ° C).
Documents & Downloads
Product Attributes
| Montageart | Aufputz |
|---|---|
| Art der Abdeckung | Deckel |
| Ausführung Deckel | geschlossen |
| Art der Tür | ohne |
| Transparenter Deckel/Tür | |
| Mit Schloss | |
| Nennstrom (In) | -A |
| Höhe | 116mm |
| Breite | 93mm |
| Tiefe | 72mm |
| Einbautiefe | -mm |
| Innentiefe | 65mm |
| Materialstärke Gehäuse | 12.5mm |
| Materialstärke Tür/Deckel | 12.5mm |
| Farbe | grau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Anzahl der Module | 0 |
| Anzahl der Reihen | 0 |
| Breite in Teilungseinheiten | |
| Anzahl der Öffnungen für Flanschplatten | 0 |
| Anbaumöglichkeit | |
| Anzahl der Leitungseinführungen | 2 |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Mit Montageplatte | |
| Geeignet für Außengebrauch | 1 |
| Geeignet für Blitzschutz | 1 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 4 |
| Schutzklasse | II |
| Schlagfestigkeit | IK07 |
| Funktionserhalt | ohne |
| Deckel mit Überdruckentlastung |
Technical data
| P/N (Part Number) | NSYTBS1397 |
|---|---|
| EAN | 3606480165269 |
| ETIM | EC000058 |
| ECLASS | eClass_10_ACN385011 |
| Weight | 0.22 kg |
| Weight (Package) | 0.22 kg |
Designations
Aluminum enclosure Branch enclosure Cabinet system Circuit breaker box Connection enclosure Console enclosure Control panel enclosure Distribution box Empty cabinet Empty enclosure Empty enclosure/cabinet Enclosure Floor-standing cabinet Floor-standing enclosure Fuse enclosure Housing for superstructures Individual enclosure Installation small distribution system Insulating material enclosure Lightning current arrester enclosure Lower cabinet Lower cabinet for empty enclosure Lower cabinet for insulating material distributor Plastic enclosure Series switchgear cabinet Sheet steel enclosure Small distribution board Steel enclosure Surge arrester enclosure Wall-mounted enclosure
Login
No reviews found. Share your insights with others.





































