€35.52
% €63.55 (44.11% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810034289 P/N: ZB5AG2D Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ZB5AG2D Schlüsselschalter, Frontelement, Harmony XB5, Kunststoff, 22mm, hellgrau, schwarz, 2 Stellungen, rastend, DOM 8D1"
Schneider Electric Key switch, front element, Harmony XB5, plastic, 22mm, light grey, black, 2 positions, latching, DOM 8D1
Schneider Electric ZB5AG2D
EAN 3389110136463
Description
Cette tête de bouton tournant à clé (clé n°8D1) fournit une interface polyvalente pour le contrôle de vos machines. Elle est facile à installer et à remplacer sur les interrupteurs à clé complets compatibles. Elle offre au personnel autorisé un moyen sûr de passer d'un mode de fonctionnement à l'autre. Elle est résistante aux chocs, à la poussière, à l'eau et aux vibrations grâce à son IP66. Elle est idéale pour une utilisation dans des environnements difficiles.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Schaltstellungen | 2 |
|---|---|
| Ausführung des Betätigungselements | Schlüssel |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Farbe des Betätigungselements | sonstige |
| Farbe der Leuchtmelderkalotte | |
| Bauform der Linse | rund |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Schaltfunktion verrastend | 1 |
| Tastend | |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Kunststoff |
| Farbe Frontring | schwarz |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 13 |
Technical data
| P/N (Part Number) | ZB5AG2D |
|---|---|
| EAN | 3389110136463 |
| ETIM | EC000222 |
| SCIP | f28cb399-1b6a-409d-ac7b-4169e47b25c8 |
| ECLASS | eClass_10_AKF031014 |
| Weight | 0.07 kg |
| Weight (Package) | 0.07 kg |
Designations
Consent switch Front element for potentiometer Front element for selection button Front element for selector switch Front element pilot light selector switch Front element rotary switch Handle button Harmony Illuminated selector button Illuminated selector push-button Illuminated switch Key push-button Key switch Pilot light selector switch Position monitor Position selector Pot drive Potentiometer drive Rotary knob Rotary switch Selection push-button Selector switch Swing lever Toggle button Toggle push-button Toggle switch Two-position rotary switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.































