€5.49
% €9.82 (44.09% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810034125 P/N: ZB5AA432 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ZB5AA432 Drucktaster, Frontelement, Harmony XB5, Kunststoff, 22mm, rot, beschriftet O, tastend"
Schneider Electric Pushbutton, Front Element, Harmony XB5, Plastic, 22mm, Red, Labelled O, Momentary
Schneider Electric ZB5AA432
EAN 3389110904680
Description
Cette tête de bouton offre une interface ergonomique pour la commande de vos machines. Se monte et se remplace facilement sur des unités de bouton-poussoir et des blocs de contacts grâce à un assemblage encliquetable. Résistant aux chocs, à la poussière, à l’eau et aux vibrations grâce à ses degrés de protection IP66, IP67, IP69 et IP69K, il convient parfaitement à une utilisation au sein d’environnements hostiles.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Farbe des Knopfes | rot |
|---|---|
| Anzahl der Befehlsstellen | 1 |
| Bauform der Linse | rund |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Bauform des Knopfes | flach |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Mit Schutzabdeckung | |
| Beschriftet | 1 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Tastend | 1 |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Kunststoff |
| Farbe Frontring | schwarz |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
Technical data
| P/N (Part Number) | ZB5AA432 |
|---|---|
| EAN | 3389110904680 |
| ETIM | EC000221 |
| ECLASS | eClass_10_AKF028014 |
| Weight | 0.02 kg |
| Weight (Package) | 0.02 kg |
Designations
Actuating element Actuator attachment Button head Command and signaling device Command device Double pushbutton Double pushbutton EMERGENCY STOP command device Emergency stop button Front element for pushbutton Harmony Illuminated push switch Illuminated pushbutton Illuminated pushbutton switch Illuminated switch Mushroom button Mushroom push-pull switch Mushroom pushbutton Pendant control switch Pushbutton Strike switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.
































