€22.02
% €33.38 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027686 P/N: PKE16M423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKE16M423 CEE Stecker, Schraubklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, screw terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKE16M423
EAN 3303432032289
Description
Denne Mureva pluggen er rett vinklet og monteres med skruer. Pluggen har 2P+J og merkestrøm er 16A, og nominell spenning er 230V. Dimensjonene på bunnplaten er (B) 59 mm x (H) 129 mm. Beskyttelseklasse IP44 og IK08. Godkjent testtemperatur for opptil 850 °C. Kabelinnføringene er for fleksible eller stive kabler. Størrelsen på kabelinnføringene i 16A er 8 mm til 15 mm for 1 mm2 til 4 mm2 kabler. Fargen på stikkontakten er lysegrå (RAL 7035) med blå enkel identifikasjon av driftsspenningen. Frekvensen er 50Hz eller 60Hz. Tidsinnstilling er 6H.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKE16M423 |
|---|---|
| EAN | 3303432032289 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.13 kg |
| Weight (Package) | 0.13 kg |
Designations
Angle plug CEE angled plug CEE appliance plug CEE connector CEE device CEE flush-mounted plug CEE phase inverter CEE plug CEE plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE type connector CEE type device CEE type plug CEE wall-mounted device plug CEE wall-mounted phase inverter CEEform connector CEEform device CEEform plug CEEnorm connector CEEnorm device Cekon appliance plug Cekon connector Cekon device Container plug ICEE connector ICEE device Phase inverter Plug Power current connector Power current device Three-phase connector Three-phase device
Login
No reviews found. Share your insights with others.



























