€29.67
% €44.98 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027793 P/N: PKY16M423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKY16M423 CEE Kupplung Schneidklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE coupling terminal clamps, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKY16M423
EAN 3303432010133
Description
La presa industriale mobile diritta, Pratika, con cablaggio rapido, ha poli 2P+E, corrente nominale di 16 A e tensione di esercizio da 200 VCA a 250 VCA. Le dimensioni della piastra di base sono (L) 78 mm x (A) 78 mm. Il grado di protezione è IP44 e IK08. La resistenza al fuoco è di 850°C. I passacavi sono adatti a cavi flessibili o rigidi. La sezione dei cavi in 16 A va da 1 mm² 2,5 mm². Presa colore grigio chiaro (RAL 7035), con colore di tensione nominale in blu per una facile identificazione. La frequenza è 50 Hz o 60 Hz. Posizione del contatto di terra: 6 h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 200-250 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Kabeleinführung | sonstige |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKY16M423 |
|---|---|
| EAN | 3303432010133 |
| ETIM | EC001320 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE313016 |
| Weight | 0.15 kg |
| Weight (Package) | 0.15 kg |
Designations
Angle coupling Angle coupling socket CEE-angle coupling CEE-angle coupling socket CEE-connector CEE-container coupling CEE-container coupling socket CEE-coupling CEE-coupling socket CEE-form angle coupling CEE-form angle coupling socket CEE-form connector CEE-form container coupling CEE-form container coupling socket CEE-form coupling CEE-form coupling socket CEE-form low-voltage coupling CEE-form low-voltage coupling socket CEE-form plug device CEE-form suspension coupling CEE-form suspension coupling socket CEE-low voltage coupling CEE-low voltage coupling socket CEE-norm angle coupling CEE-norm angle coupling socket CEE-norm connector CEE-norm container coupling CEE-norm container coupling socket CEE-norm coupling CEE-norm coupling socket CEE-norm low voltage CEE-norm low-voltage coupling CEE-norm low-voltage coupling socket CEE-norm plug device CEE-norm suspension coupling CEE-norm suspension coupling socket CEE-plug device CEE-suspension coupling CEE-suspension coupling socket CEE-type connector CEE-type plug device Cekon-angle coupling Cekon-angle coupling socket Cekon-connector Cekon-container coupling Cekon-container coupling socket Cekon-coupling Cekon-coupling socket Cekon-low voltage coupling Cekon-low voltage coupling socket Cekon-plug device Cekon-suspension coupling Cekon-suspension coupling socket Container coupling Container coupling socket Coupling Coupling socket ICEE-connector ICEE-plug device Low-voltage coupling Low-voltage coupling socket Power connector Power plug device Suspension coupling Suspension coupling socket Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















