€34.30
% €52.00 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027772 P/N: PKX16W423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX16W423 CEE Wandgerätestecker Schneidklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE Wall device plug cutting terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKX16W423
EAN 3303432416805
Description
Cette fiche Mureva PK à connexion rapide est fixée au mur en angle. Le degré de protection est IP44 et IK08. La résistance au feu est de 750°C. Les entrées de câbles sont destinées aux câbles souples ou rigides. La section des câbles en 16A est de 1mm² à 4mm². La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec du bleu pour une identification facile de la tension de fonctionnement. La fréquence est de 50Hz ou 60Hz. La position horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Bemessungsspannung | 200V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Bauform | Aufbaugerätestecker |
| Phasenwender | |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX16W423 |
|---|---|
| EAN | 3303432416805 |
| ETIM | EC001319 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.16 kg |
| Weight (Package) | 0.16 kg |
Designations
CEE built-in device plug CEE connector CEE coupling device CEE device plug CEE phase reverser CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted plug CEE surface-mounter phase reverser CEE wall device plug CEE wall phase reverser CEEType connector CEEType coupling device CEEform connector CEEform coupling device CEEform device plug CEEnorm connector CEEnorm coupling device CEEtype device plug Cekon connector Cekon coupling device Cekon device plug Container plug Device plug ICEE connector ICEE coupling device Phase reverser Power current connector Power current coupling device Three-phase connector Three-phase coupling device
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















