€23.31
% €35.34 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027763 P/N: PKX16M423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX16M423 CEE Stecker, Schneidklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, IDC terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKX16M423
EAN 3303432009038
Description
Esta clavija de entrada industrial Pratika con conexión rápida es recta. Posee 2P+E polos, corriente nominal de 16 A y tensión de funcionamiento de 230 V CA. Las dimensiones de la placa base son (An.) 59 mm x (Alt.) 129 mm. El grado de protección es IP44 y IK08. La resistencia al fuego es de 850 °C. Las entradas de cable se utilizan para cables flexibles o rígidos. La sección transversal de los cables en 16 A es de 1 mm² a 2,5 mm². El color del soporte es azul para identificar fácilmente la tensión de funcionamiento. La frecuencia es de 50 Hz o 60 Hz. La posición del reloj del contacto es 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX16M423 |
|---|---|
| EAN | 3303432009038 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.13 kg |
| Weight (Package) | 0.13 kg |
Designations
Angled plug CEE angled plug CEE appliance plug CEE built-in plug CEE connector CEE form connector CEE form plug CEE form plug and socket CEE phase inverter CEE plug CEE plug CEE plug and socket CEE standard connector CEE standard plug and socket CEE surface-mounted appliance plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE type connector CEE type plug CEE type plug and socket CEE wall-mounted appliance plug CEE wall-mounted phase inverter Cekon appliance plug Cekon connector Cekon plug and socket Container plug ICEE connector ICEE plug and socket Phase inverter Plug Power current connector Power current plug and socket Three-phase connector Three-phase plug and socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.




























