€36.62
% €55.51 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027721 P/N: PKF16W423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF16W423 CEE Wandsteckdose, Schraubklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC"
Schneider Electric CEE wall socket, screw terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC
Schneider Electric PKF16W423
EAN 3303432416218
Description
Ce socle pour prise d'angle inclinée et industrielle Pratika 2P+T dispose d'une connexion à vis imperdable. Son courant nominal est de 16A et la tension de fonctionnement est de 200VAC à 250VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP44 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec une identification facile de la tension de fonctionnement en bleu. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Aufputz |
|---|---|
| IEC-Stromstärke | 16A |
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 2 |
| Spannung nach EN 60309-2 | |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | |
| Gehäusefarbe | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Befestigungsart | Außenbefestigung |
| Isolierter Einbau | 1 |
| Abschließbar | |
| Bezeichnungsfeld | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF16W423 |
|---|---|
| EAN | 3303432416218 |
| ETIM | EC001321 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE317013 |
| Weight | 0.17 kg |
| Weight (Package) | 0.17 kg |
Designations
CEE connecting device CEE connector CEE low-voltage plug socket CEE low-voltage socket CEE panel socket CEE socket CEE standard connecting device CEE standard connector CEE standard container socket CEE standard low-voltage plug socket CEE standard low-voltage socket CEE standard socket CEE standard wall socket CEE surface-mounted wall socket CEE type connecting device CEE type connector CEE wall plug socket CEE wall socket CEEform connecting device CEEform connector CEEform container socket CEEform low-voltage plug socket CEEform low-voltage socket CEEform socket CEEform wall socket Cekon connecting device Cekon connector Cekon container socket Cekon low-voltage plug socket Cekon low-voltage socket Cekon socket Cekon wall socket Container socket ICEE connecting device ICEE connector Low-voltage plug socket Low-voltage socket Power current connecting device Power current connector Socket Three-phase connecting device Three-phase connector Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















