€28.42
% €43.08 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027782 P/N: PKY16F423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKY16F423 CEE Anbausteckdosen Schneidklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC"
Schneider Electric CEE mounting sockets terminal, 16A, 2p+E, 200-250 V AC
Schneider Electric PKY16F423
EAN 3303432010867
Description
La presa industriale inclinata da incasso, Pratika, con cablaggio rapido, ha poli 2P+E, corrente nominale di 16 A e tensione di esercizio di 230 VCA. Le dimensioni della piastra di base sono (L) 65 mm x (A) 85 mm. Grado di protezione IP44, resistenza agli urti IK08. La resistenza al fuoco è di 850°C. I passacavi sono adatti a cavi flessibili o rigidi. La sezione dei cavi in 16 A è da 1 mm² a 2,5 mm². Presa colore grigio chiaro (RAL 7035) con colore di tensione nominale in blu, per una facile identificazione. La frequenza è 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6 h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Bemessungsspannung | 200V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 85mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 60mm |
| Flanschmaß horizontal | 65mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 52mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKY16F423 |
|---|---|
| EAN | 3303432010867 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.12 kg |
| Weight (Package) | 0.12 kg |
Designations
Built-in plug socket Built-in socket CEE built-in plug socket CEE built-in socket CEE connector CEE container socket CEE flange plug socket CEE flange socket CEE flush plug socket CEE flush-mounted socket CEE low-voltage plug socket CEE low-voltage socket CEE mounting plug socket CEE mounting socket CEE plug device CEE type connector CEE type plug device CEE underplaster socket CEEform built-in plug socket CEEform built-in socket CEEform connector CEEform container socket CEEform flange plug socket CEEform flange socket CEEform flush plug socket CEEform flush-mounted socket CEEform low-voltage plug socket CEEform low-voltage socket CEEform mounting socket CEEform plug device CEEform socket CEEform underplaster socket CEEnorm built-in plug socket CEEnorm built-in socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flange plug socket CEEnorm flange socket CEEnorm flush plug socket CEEnorm flush-mounted socket CEEnorm low-voltage plug socket CEEnorm low-voltage socket CEEnorm mounting socket CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm underplaster socket Cekon built-in plug socket Cekon built-in socket Cekon connector Cekon container socket Cekon flange plug socket Cekon flange socket Cekon flush plug socket Cekon flush-mounted socket Cekon low-voltage plug socket Cekon low-voltage socket Cekon mounting socket Cekon plug device Cekon socket Cekon underplaster socket Container socket Flange plug socket Flange socket ICEE connector ICEE plug device Low-voltage plug socket Low-voltage socket Mounting socket Power connector Power plug device Socket Three-phase connector Three-phase plug device Underplaster socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















