€25.86
% €39.21 (34.05% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027703 P/N: PKF16F423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF16F423 CEE Anbausteckdose, Schraubklemmen, 16A, 2p+E, 200-250 V AC"
Schneider Electric Surface-mounted CEE socket, screw terminals, 16A, 2p+E, 200-250 V AC
Schneider Electric PKF16F423
EAN 3303432033408
Description
Ce socle pour prise industrielle inclinée Pratika 2P+T dispose d'une connexion à vis imperdable. Son courant nominal est de 16A et la tension de fonctionnement est de 230VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP44 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec une identification facile de la tension de fonctionnement en bleu. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 16A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Bemessungsspannung | 200V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 85mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 60mm |
| Flanschmaß horizontal | 65mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 52mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF16F423 |
|---|---|
| EAN | 3303432033408 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.12 kg |
| Weight (Package) | 0.12 kg |
Designations
Built-in plug socket Built-in socket CEE Built-in plug socket CEE Built-in socket CEE Connector CEE Container socket CEE Flange plug socket CEE Flange socket CEE Flush-mounted plug socket CEE Flush-mounted socket CEE Low-voltage plug socket CEE Low-voltage socket CEE Plug device CEE Surface-mounted plug socket CEE Surface-mounted socket CEE Under-plaster socket CEETyp Connector CEETyp Plug device CEEform Built-in plug socket CEEform Built-in socket CEEform Connector CEEform Container socket CEEform Flange plug socket CEEform Flange socket CEEform Flush-mounted plug socket CEEform Flush-mounted socket CEEform Low-voltage plug socket CEEform Low-voltage socket CEEform Plug device CEEform Socket CEEform Surface-mounted socket CEEform Under-plaster socket CEEnorm Built-in plug socket CEEnorm Built-in socket CEEnorm Connector CEEnorm Container socket CEEnorm Flange plug socket CEEnorm Flange socket CEEnorm Flush-mounted plug socket CEEnorm Flush-mounted socket CEEnorm Low-voltage plug socket CEEnorm Low-voltage socket CEEnorm Plug device CEEnorm Socket CEEnorm Surface-mounted socket CEEnorm Under-plaster socket Cekon Built-in plug socket Cekon Built-in socket Cekon Connector Cekon Container socket Cekon Flange plug socket Cekon Flange socket Cekon Flush-mounted plug socket Cekon Flush-mounted socket Cekon Low-voltage plug socket Cekon Low-voltage socket Cekon Plug device Cekon Socket Cekon Surface-mounted socket Cekon Under-plaster socket Container socket Flange plug socket Flange socket ICEE Connector ICEE Plug device Low-voltage plug socket Low-voltage socket Power connector Power plug device Socket Surface-mounted socket Three-phase connector Three-phase plug device Under-plaster socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















