€59.69
% €60.57 (1.45% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810014433 P/N: ENN05059 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ENN05059 Abzweigdose, glatte Wände 325x275x120"
Schneider Electric Junction box, smooth walls 325x275x120
Schneider Electric ENN05059
EAN 3295150050594
Description
This rectangular surface mounted junction box with solid walls ENN05059 comes with quarter-turn screw-fixed cover, without entries Color grey, dimensions: width 342 mm, height 292 mm, depth 129 mm Including screw collar caps for extra protection of the screw heads Mechanical protection IK07, flame resistance 750 °C Material: body ABS (acrylonitrile butadiene-styrene), cover PP (polypropylene) This surface mounted box is classified IP55 that provides safe installations in rough environments, indoors as well as outdoors, exposed to water and dust like Industry, farms, parking facilities or even a bathroom at home Sometimes you need electricity where it really should be impossible to install it, like in wet or dusty places, or where electricity has not been planned at all You needn’t worry! Since the Mureva boxes from Schneider Electric thoroughly satisfy any high safety requirement that the business might have, all surface mounted installations can be made irrespective of environment or safety needs The boxes are easy to install, they are stable and they are halogen-free. You can equip them according to your specific needs or buy them as complete junction boxes With Mureva electrical supplies at hand, no job will be too demanding!
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | -mm² |
| Bestückung | sonstige |
| Form | rechteckig |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 292mm |
| Breite | 342mm |
| Tiefe | 129mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 0 |
| Art der Gehäusedurchführung | ohne |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Technical data
| P/N (Part Number) | ENN05059 |
|---|---|
| EAN | 3295150050594 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Weight | 1.38 kg |
| Weight (Package) | 1.38 kg |
Designations
Box Box with cover Cable box Cable distribution box Cable junction box Cable transition box Compensation box Connection box Connector box Damp-proof distribution box Distribution box Distribution box Distribution box with function preservation Distributor Distributor box Distributor for fire alarm system Double cable junction box Earthing material Empty cable junction/connection box Ex-cable distribution box Ex-distribution box Ex-junction box Ex-terminal box Explosion-proof distribution box Explosion-proof junction box Explosion-proof terminal box Housing for mounting on the wall/ceiling Junction box Junction box for illumination cable Mini-junction box Patch distributor Potential equalization box Potential equalization distribution box Pre-assembled cable junction/connection box Safety box Terminal box Transition box Transition box for illumination cable
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























