€27.21
% €27.61 (1.45% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810014431 P/N: ENN05053 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ENN05053 Abzweigdose, glatte Wände 225x175x100"
Schneider Electric Junction Box, Smooth Walls 225x175x100
Schneider Electric ENN05053
EAN 3295150050532
Description
This rectangular surface mounted junction box with solid walls ENN05053 comes with quarter-turn screw-fixed cover, without entries Color grey, dimensions: width 241 mm, height 194 mm, depth 108 mm Including screw collar caps for extra protection of the screw heads Mechanical protection IK07, flame resistance 750 °C Material: body ABS (acrylonitrile butadiene-styrene), cover PP (polypropylene) This surface mounted box is classified IP55 that provides safe installations in rough environments, indoors as well as outdoors, exposed to water and dust like Industry, farms, parking facilities or even a bathroom at home Sometimes you need electricity where it really should be impossible to install it, like in wet or dusty places, or where electricity has not been planned at all You needn’t worry! Since the Mureva boxes from Schneider Electric thoroughly satisfy any high safety requirement that the business might have, all surface mounted installations can be made irrespective of environment or safety needs The boxes are easy to install, they are stable and they are halogen-free. You can equip them according to your specific needs or buy them as complete junction boxes With Mureva electrical supplies at hand, no job will be too demanding!
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | -mm² |
| Bestückung | sonstige |
| Form | rechteckig |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 194mm |
| Breite | 241mm |
| Tiefe | 108mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 0 |
| Art der Gehäusedurchführung | ohne |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Technical data
| P/N (Part Number) | ENN05053 |
|---|---|
| EAN | 3295150050532 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Weight | 0.6 kg |
| Weight (Package) | 0.6 kg |
Designations
Box Box with Lid Cable Box Cable Junction Box Cable Junction Double Box Cable Junction/Connection Box Empty Cable Junction/Connection Box Equipped Cable Transfer Box Compensating Box Connection Box Distribution Box Distribution Box Distribution Box Distribution Hub Distributor Distributor for Fire Alarm System Earthing Material Ex-Cable Junction Box Ex-Junction Box Ex-Junction Box Ex-Terminal Box Explosion Proof Junction Box Explosion Proof Junction Box Explosion Proof Terminal Box Housing for Wall/Ceiling Mounting Junction Box Junction Box for Illumination Cable Junction Box with Functional Integrity Potential Equalization Box Safety Box Small Junction Box Terminal Box Transition Box Transition Box for Illumination Cable Wet Room Junction Box
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























