€27.57
% €47.12 (41.49% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810007673 P/N: A9A15096 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9A15096 Hilfsschalter OF, 1 Wechsler für iSW 20-32A, 6A 250V AC"
Schneider Electric Auxiliary switch OF, 1 changeover for iSW 20-32A, 6A 250V AC
Schneider Electric A9A15096
EAN 3606480089534
Description
Deze Acti9 iOF is een hulpcontactdoos voor iSW. heeft een wisselcontact, nominale stroom is 3A bij 415VAC en 6A bij 250VAC. De montage wordt uitgevoerd aan de linkerkant van Acti9 iSW schakelaars met een bedrijfsstroom van maximaal 32A. De breedte in 9 mm standen is 2. De beschermingsgraad is IP20 en IP40 in een behuizing. Het is een DIN-rail monteerbaar. De afmetingen zijn (B) 18mm x (H) 77mm x (D) 75mm.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Gerätemontage | Schütze/Relais |
|---|---|
| Funktion | Signalschalter |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 1 |
| Anzahl der Fehlersignalschalter | 0 |
| Bemessungsschaltstrom | 3A |
| Bemessungsspannung | 415V |
| Spannungsart | AC |
| Mit Autotest für Fehlerstromfunktion | |
| Geeignet für max. Polzahl der Hauptkontakteinheit (gesamt) | 1 |
| Geeignet für max. Stromstärke der Hauptkontakteinheit | -A |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9A15096 |
|---|---|
| EAN | 3606480089534 |
| ETIM | EC001286 |
| SCIP | 6ab3defc-4d52-4456-bd38-c6ef27b8549e |
| ECLASS | eClass_10_AKE327013 |
| Weight | 0.06 kg |
| Weight (Package) | 0.06 kg |
Designations
AFD AFD-Unit AFDD Additional device for rail-mounted equipment Auxiliary contact Auxiliary power switch Auxiliary switch Auxiliary switch/Signal contact Auxiliary switch/Signal contact for rail mounting Changeover auxiliary contact Contact module Fault signal switch Fire protection switch Fire protection switch block Fire protection switch block Fire protection switch function Fire protection switchgear AFDD Monitoring unit Remote drive Remote switch Remote switch-on Remote tripping Signal contact Signal switch Undervoltage release Working current release
Login
No reviews found. Share your insights with others.






























