€13.40
% €23.98 (44.12% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810034803 P/N: ZB5FD39 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ZB5FD39 Drehschalter, Frontelement, Harmony XB5F, Kunststoff, 30mm, schwarz, 3 Stellungen, rastend"
Schneider Electric Rotary switch, front element, Harmony XB5F, plastic, 30mm, black, 3 positions, latching
Schneider Electric ZB5FD39
EAN 3606481339850
Description
La gamma modulare di unità di comando e segnalazione in plastica Harmony XB5 combina semplicità di installazione, flessibilità e robustezza per soddisfare la maggior parte delle applicazioni industriali. I selettori a filo ghiera conferiscono un tocco di modernità all'interfaccia di comando. Allo stesso tempo, la forma della maniglia consente una presa comoda e sicura per i controlli rotativi. Montata in un foro da 30 mm, la testa del selettore è semplicemente fissata sul pannello con il dado di fissaggio dedicato (fornito con la testa). Deve essere utilizzata con la base di fissaggio Harmony XB5 ZB5AZ009 e sino a 9 contatti ZBE10xx.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Schaltstellungen | 3 |
|---|---|
| Ausführung des Betätigungselements | sonstige |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Farbe des Betätigungselements | schwarz |
| Farbe der Leuchtmelderkalotte | |
| Bauform der Linse | rund |
| Lochdurchmesser | 31mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Schaltfunktion verrastend | 1 |
| Tastend | |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Kunststoff |
| Farbe Frontring | schwarz |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Schutzart (NEMA) | 13 |
Technical data
| P/N (Part Number) | ZB5FD39 |
|---|---|
| EAN | 3606481339850 |
| ETIM | EC000222 |
| ECLASS | eClass_10_AKF031014 |
| Weight | 0.03 kg |
| Weight (Package) | 0.03 kg |
Designations
Enable switch Front element for illuminated selector switch Front element for potentiometer Front element for rotary switch Front element for selector button Front element for selector switch Handle button Harmony Illuminated selector Illuminated selector button Illuminated selector switch Illuminated switch Key push button Key switch Position monitor Position selector Potentiometer actuator Potentiometer drive Rocker switch Rotary knob Rotary switch Selector button Selector switch Swivel lever Toggle button Toggle switch Two-position rotary switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























