€15.03
% €26.89 (44.11% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810034656 P/N: ZB5AW7A1721 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ZB5AW7A1721 Doppeldrucktaster, Frontelement, Harmony XB5, Kunststoff, 22mm, weiß, schwarz, beschriftet O/I, beleuchtet"
Schneider Electric Double Push Button, Front Element, Harmony XB5, Plastic, 22mm, White, Black, Labeled O/I, Illuminated
Schneider Electric ZB5AW7A1721
EAN 3389119043342
Description
Ce bouton à double touche offre une interface polyvalente pour la commande de vos machines. Se monte et se remplace facilement sur des unités de bouton-poussoir et des blocs de contacts grâce à un assemblage encliquetable. Il est clairement identifiable à distance grâce à une couleur claire et des éléments affleurants et à poussoir permettant de réduire au minimum les erreurs lors de la commande de machines. Résistant aux chocs, à la poussière, à l’eau et aux vibrations grâce à ses degrés de protection IP66, IP67, IP69 et IP69K, il convient parfaitement à une utilisation au sein d’environnements hostiles.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Farbe des Knopfes | schwarz/weiß |
|---|---|
| Anzahl der Befehlsstellen | 2 |
| Bauform der Linse | rechteckig |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Bauform des Knopfes | flach |
| Geeignet für Beleuchtung | 1 |
| Mit Schutzabdeckung | |
| Beschriftet | 1 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Tastend | 1 |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Kunststoff |
| Farbe Frontring | schwarz |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
Technical data
| P/N (Part Number) | ZB5AW7A1721 |
|---|---|
| EAN | 3389119043342 |
| ETIM | EC000221 |
| ECLASS | eClass_10_AKF028014 |
| Weight | 0.02 kg |
| Weight (Package) | 0.03 kg |
Designations
Actuating element Actuator attachment Button head Command and signaling device Control device Double push-button Dual button Emergency stop button Emergency stop command device Harmony Illuminated push-button Illuminated push-button switch Illuminated push-button switch Mushroom button Mushroom push-button Mushroom push-pull switch Pendant control station Pilot light switch Push-button Push-button front element Strike switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.




























