€40.25
% €72.00 (44.1% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810033689 P/N: ZB4BS944 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ZB4BS944 Not-Aus/Not-Halt-Schalter, Frontelement, Harmony XB4, Metall, 22mm, rot, Pilz 40mm, Schlüsselentriegelung"
Schneider Electric Emergency Stop/Emergency Stop Switch, Front Element, Harmony XB4, Metal, 22mm, Red, Mushroom 40mm, Key Release
Schneider Electric ZB4BS944
EAN 3389110888881
Description
Cette tête de bouton d’arrêt/de coupure d’urgence s’associe facilement à des blocs de contacts, se monte dans des découpes standard de 22 mm de diamètre et se raccorde à l’aide de simples bornes à vis-étriers. Il est clairement identifiable à distance grâce à une couleur claire et à une tête “coup de poing” de 40 mm de diamètre. Résistant aux chocs, à la poussière, à l’eau et aux vibrations grâce à ses degrés de protection IP66, IP67, IP69 et IP69K, il convient parfaitement à une utilisation au sein d’environnements hostiles.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Farbe des Knopfes | rot |
|---|---|
| Bauform der Linse | rund |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | 13 |
| Bauform des Knopfes | hoch |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Schaltfunktion verrastend | 1 |
| Tastend | |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Metall |
| Farbe Frontring | Chrom |
| Geeignet für NOT-AUS | 1 |
| Art der Entriegelung | Schlüssel-Entriegelung |
Technical data
| P/N (Part Number) | ZB4BS944 |
|---|---|
| EAN | 3389110888881 |
| ETIM | EC001038 |
| SCIP | f28cb399-1b6a-409d-ac7b-4169e47b25c8 |
| ECLASS | eClass_10_AKF030014 |
| Weight | 0.1 kg |
| Weight (Package) | 0.1 kg |
Designations
Button Button Button Button Control Button Control Button Control Switch Emergency Stop Emergency Stop Emergency Stop Emergency Stop Emergency Stop Button Emergency Stop Button Emergency Stop Push Button Emergency Stop Push Button Emergency Stop Push Button Emergency Stop Switch Emergency Stop Switch Emergency-Stop Emergency-Stop Switch Estop Front Front Element Harmony XB4 Harmony XB4 Head Head Part Metal Pressure Button Metal Push Button Metal Switch Mushroom Mushroom Button Mushroom Push Button Mushroom Switch Mushroom Touch Button Pressure Button Pressure Switch Push Button Push Button Switch Switch XB4 XB4
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























