€59.67
% €106.74 (44.1% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810031482 P/N: XALK178W3B140G Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XALK178W3B140G Aufbaugehäuse, Harmony XALE, Kunststoff, 1 Not-Aus-Schalter, 2Ö+1S, beleuchtbares Schild, 2 LEDs, weiß, rot"
Schneider Electric Surface mounting enclosure, Harmony XALE, plastic, 1 emergency stop switch, 2NC+1NO, illuminated sign, 2 LEDs, white, red
Schneider Electric XALK178W3B140G
EAN 3606489745721
Description
La pulsantiera con pulsante a fungo per la funzione di arresto di emergenza è ideale quando è necessario agire rapidamente perché un processo o una macchina funzionino correttamente o quando è richiesta la massima ergonomia. Il suo schema è chiaramente distinguibile grazie ai colori vivaci. Grazie al grado di protezione IP65 garantisce resistenza agli urti, alle vibrazioni e alla corrosione e tenuta alla polvere e all'acqua. È ideale per l'utilizzo in ambienti gravosi.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | Dreh-Entriegelung |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Einbau |
| Mit Beleuchtung | 1 |
| Versorgungsspannung der Lampe | 24V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 22mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XALK178W3B140G |
|---|---|
| EAN | 3606489745721 |
| ETIM | EC000225 |
| SCIP | 6b64d229-f954-4ab6-8e15-fee7e09c36cb |
| ECLASS | eClass_10_AKF034014 |
| Weight | 0.2 kg |
| Weight (Package) | 0.2 kg |
Designations
Button enclosure Button housing Control enclosure Control enclosure Control housing Control housing Control station Control station Emergency stop enclosure Emergency stop station Empty enclosure Empty housing Enclosure Enclosure Harmony Operation station Operator box Operator enclosure Operator housing Plastic enclosure Plastic housing Surface mounting enclosure Surface mounting housing XB5 enclosure emergency stop housing emergency stop station
Login
No reviews found. Share your insights with others.


































