€50.71
% €76.87 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810027780 P/N: PKX32M735 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX32M735 CEE Stecker, Schneidklemmen, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric CEE plug, IDC connectors, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric PKX32M735
EAN 3303432009748
Description
La spina industriale mobile diritta, Pratika, con cablaggio rapido, ha poli 3P+E, corrente nominale di 32 A e tensione di esercizio di 400 VCA. Le dimensioni della piastra di base sono (L) 102 mm x (A) 160 mm. Il grado di protezione è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è di 850°C. I passacavi sono adatti a cavi flessibili o rigidi. La sezione dei cavi in 32 A va da 2,5 mm² 10 mm². Colore presa rosso per una facile identificazione della tensione nominale. La frequenza è 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6 h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX32M735 |
|---|---|
| EAN | 3303432009748 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.31 kg |
| Weight (Package) | 0.31 kg |
Designations
Angle plug CEE angle plug CEE connector CEE device plug CEE panel plug CEE phase inverter CEE plug CEE plug CEE socket outlet CEE standard connector CEE standard socket outlet CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE wall device plug CEE wall phase inverter CEETyp connector CEETyp plug CEETyp socket outlet CEEform connector CEEform plug CEEform socket outlet Cekon connector Cekon device plug Cekon socket outlet Container plug ICEE connector ICEE socket outlet Phase inverter Plug Power current connector Power current socket outlet Three-phase connector Three-phase socket outlet
Login
No reviews found. Share your insights with others.






























