€52.28
% €79.25 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027744 P/N: PKF32M735 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF32M735 CEE Kupplung, Schraubklemmen, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric CEE Coupling, Screw Terminals, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric PKF32M735
EAN 3303432032814
Description
Esta toma de corriente industrial Pratika con conexión de tornillos cautivos recta. Tiene 3 polos P+N+T, la corriente nominal es de 32 A y la tensión de funcionamiento es de 380 VCA a 415 VCA. Las dimensiones de la placa base son (An.) 104 mm x (Al.) 104 mm. El grado de protección es IP67 e IK08. La resistencia al fuego es de 850°C. Las entradas de cable son para cables flexibles o rígidos. El tamaño de las entradas de cable en 32 A es de 11,5 mm a 21 mm para cables de 2,5 mm² a 10 mm². El color de la toma es gris claro (RAL 7035) con fácil identificación de la tensión de funcionamiento en rojo. La frecuencia es de 50 Hz o 60 Hz. La posición del reloj del contacto es 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Kabeleinführung | sonstige |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF32M735 |
|---|---|
| EAN | 3303432032814 |
| ETIM | EC001320 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE313016 |
| Weight | 0.33 kg |
| Weight (Package) | 0.33 kg |
Designations
Angled coupling Angled coupling socket CEE angled coupling CEE angled coupling socket CEE connector CEE container coupling CEE container coupling socket CEE coupling CEE coupling socket CEE hanging coupling CEE hanging coupling socket CEE low voltage coupling CEE low voltage coupling socket CEE plug device CEETyp connector CEETyp plug device CEEform angled coupling CEEform angled coupling socket CEEform connector CEEform container coupling CEEform container coupling socket CEEform coupling CEEform coupling socket CEEform hanging coupling CEEform hanging coupling socket CEEform low voltage coupling CEEform low voltage coupling socket CEEform plug device CEEnorm angled coupling CEEnorm angled coupling socket CEEnorm connector CEEnorm container coupling CEEnorm container coupling socket CEEnorm coupling CEEnorm coupling socket CEEnorm hanging coupling CEEnorm hanging coupling socket CEEnorm low voltage CEEnorm low voltage coupling CEEnorm low voltage coupling socket CEEnorm plug device Cekon angled coupling Cekon angled coupling socket Cekon connector Cekon container coupling Cekon container coupling socket Cekon coupling Cekon coupling socket Cekon hanging coupling Cekon hanging coupling socket Cekon low voltage coupling Cekon low voltage coupling socket Cekon plug device Container coupling Container coupling socket Coupling Coupling socket Hanging coupling Hanging coupling socket ICEE connector ICEE plug device Low voltage coupling Low voltage coupling socket Power current connector Power current plug device Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.





















