€292.79
% €443.87 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810006956 P/N: 82097 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 82097 Anbausteckdose verriegelt, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP65"
Schneider Electric Surface-mounted socket locked, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP65
Schneider Electric 82097
EAN 3303430820970
Description
Cette prise interverrouillée Mureva PK avec connexion à vis imperdables est montée sur panneau. Les degrés de protection sont IP65 et IK09. La résistance au feu est de 750°C. Les entrées de câbles sont destinées aux câbles souples ou rigides. La taille des entrées de câbles 32A est de 25mm pour des câbles de 10mm². Il est gris (RAL 7035) avec du rouge pour une identification facile de la tension de fonctionnement. La fréquence est de 50Hz ou 60Hz. La position horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| Verlustleistung | -W |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Schalter | mechanische Verriegelung |
| Ausführung des Schalters | Hilfskontakte |
| Mit FI-Schutzschalter | |
| Leerplätze auf Tragschiene | |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Ausführung | Oberteil |
| Absicherung | ohne |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 82097 |
|---|---|
| EAN | 3303430820970 |
| ETIM | EC001324 |
| SCIP | ea852aaf-87f8-441e-a08b-edd79380c43e |
| ECLASS | eClass_10_AKE315015 |
| Weight | 0.79 kg |
| Weight (Package) | 0.79 kg |
Designations
CEE connector CEE container wall socket CEE container wall-mounted socket CEE plug device CEE socket CEE socket switchable secured CEE surface-mount socket CEE surface-mounted socket CEE switch socket CEE wall socket CEEType connector CEEType plug device CEEform container wall-mounted socket CEEform low-voltage wall-mounted socket CEEform plug device CEEform socket CEEform surface-mount socket CEEform surface-mounted socket CEEform switch socket CEEnorm connector CEEnorm container wall socket CEEnorm container wall-mounted socket CEEnorm low-voltage wall socket CEEnorm low-voltage wall-mounted socket CEEnorm pilot contact switch CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm surface-mount socket CEEnorm surface-mounted socket CEEnorm switch socket CEEnorm wall socket Cekon connector Cekon container wall socket Cekon container wall-mounted socket Cekon low-voltage wall-mounted socket Cekon plug device Cekon socket Cekon surface-mount socket Cekon surface-mounted socket Cekon switch socket Cekon wall socket Container socket switchable secured Container wall socket Container wall-mounted socket ICEE connector ICEE plug device Locking Low-voltage socket switchable secured Low-voltage wall socket Low-voltage wall-mounted socket Pilot contact Pilot contact switch Power current Power current connector Power current plug device Socket Surface-mounted socket Switch socket Three-phase connector Three-phase plug device Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















