€115.00
% €174.34 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810007014 P/N: 83171 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 83171 Wandsteckdose, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67"
Schneider Electric Wall socket, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP67
Schneider Electric 83171
EAN 3303430831716
Description
Questa presa industriale Pratika a parete ha viti imperdibili completamente allentate. Ha poli 3P+N+E, la corrente nominale è di 32A e la tensione di funzionamento è compresa tra 380VAC e 415 V AC. Le dimensioni della piastra di base sono (W) 106 mm x (H) 194 mm. Il grado di protezione agli urti meccanici è IP67 e IK08. La resistenza al fuoco è 850°C. Gli ingressi dei cavi sono per cavi flessibili o rigidi. La dimensione degli ingressi dei cavi da 32A è da 11,5 mm a 21 mm per cavi da 2,5 mm² a 10 mm². Il colore della presa è grigio chiaro (RAL 7035) con facile identificazione in rosso della tensione di funzionamento. La frequenza è di 50 Hz o 60 Hz. La posizione dell'orologio del contatto è 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | |
|---|---|
| IEC-Stromstärke | 32A |
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | |
| Gehäusefarbe | |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Befestigungsart | innenliegende Befestigung |
| Isolierter Einbau | |
| Abschließbar | |
| Bezeichnungsfeld | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 83171 |
|---|---|
| EAN | 3303430831716 |
| ETIM | EC001321 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.5 kg |
| Weight (Package) | 0.5 kg |
Designations
CEE connecting device CEE connector CEE container socket CEE form connecting device CEE form connector CEE form container socket CEE form low-voltage plug CEE form low-voltage socket CEE form socket CEE form wall socket CEE low-voltage plug CEE low-voltage socket CEE socket CEE standard connecting device CEE standard connector CEE standard container socket CEE standard low-voltage plug CEE standard low-voltage socket CEE standard socket CEE standard wall socket CEE surface-mounted wall socket CEE type connecting device CEE type connector CEE wall plug CEE wall socket Cekon connecting device Cekon connector Cekon container socket Cekon low-voltage plug Cekon low-voltage socket Cekon socket Cekon wall socket Container socket ICEE connecting device ICEE connector Low-voltage plug Low-voltage socket Power connecting device Power connector Socket Three-phase connecting device Three-phase connector Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.





















