€31.90
% €44.68 (28.6% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810007736 P/N: A9C15914 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9C15914 Hilfsschalter iACTs für Schütz iCT, 1S+1Ö"
Schneider Electric Auxiliary contact iACTs for contactor iCT, 1NO+1NC
Schneider Electric A9C15914
EAN 3606480088667
Description
Este Acti9 iACTs é um auxiliar de indicação remota fiável. Tem 1 contacto aberto e fechado, com uma tensão do circuito de 24V CA a 240V CA e 24V CC a 130V CC. A montagem é efetuada à direita dos contactores Acti9 iCT. Os armários contam com o índice de proteção IP20 e IP40. Montável em calha DIN. Compatível com todos os contactores Acti9 iCT. Este produto ajuda a comunicar o estado de um contactor e é especialmente necessário em ambientes ligados. Este produto está em conformidade com a norma EN 60947-5.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Gerätemontage | Schütze/Relais |
|---|---|
| Funktion | Signalschalter |
| Breite in Teilungseinheiten | 0.5 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Anzahl der Fehlersignalschalter | 0 |
| Bemessungsschaltstrom | 5A |
| Bemessungsspannung | 240V |
| Spannungsart | AC/DC |
| Mit Autotest für Fehlerstromfunktion | |
| Geeignet für max. Polzahl der Hauptkontakteinheit (gesamt) | 4 |
| Geeignet für max. Stromstärke der Hauptkontakteinheit | 100A |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9C15914 |
|---|---|
| EAN | 3606480088667 |
| ETIM | EC001286 |
| SCIP | 429095ee-388a-4184-bea4-16f87e374975 |
| ECLASS | eClass_10_AKE327013 |
| Weight | 0.04 kg |
| Weight (Package) | 0.04 kg |
Designations
AFD AFD Unit AFDD Additional device for rail mounting devices Auxiliary contact Auxiliary current switch Auxiliary switch Auxiliary switch/Signal contact Auxiliary switch/Signal contact for rail mounting Changeover auxiliary contact Contact module Fault signal switch Fire protection switch Fire protection switch block Fire protection switching block Fire protection switching device AFDD Fire protection switching function Monitoring unit Remote drive Remote switch Remote switch-on Remote trip Signal contact Signal switch Undervoltage trip Working current trigger
Login
No reviews found. Share your insights with others.









































