44,86 €
% 45,52 € (ahorro del 1.45%)
Disponible para pedir, plazo de entrega: 2-3 Días laborables
Art. No: WST8810014432 P/N: ENN05057 Fabricante: Schneider Electric
Pago seguro
Envío rápido
Asesoramiento especializado



Información sobre el producto "Schneider Electric ENN05057 Mureva - Kabeldoos - Voor gladde muren - 275x225x120mm"
Schneider Electric Junction Box, smooth walls 275x225x120
Schneider Electric ENN05057
EAN 3295150050570
Descripción
This rectangular surface mounted junction box with solid walls ENN05057 comes with quarter-turn screw-fixed cover, without entries Color grey, dimensions: width 292 mm, height 242 mm, depth 128 mm Including screw collar caps for extra protection of the screw heads Mechanical protection IK07, flame resistance 750 °C Material: body and cover PP (polypropylene) This surface mounted box is classified IP55 that provides safe installations in rough environments, indoors as well as outdoors, exposed to water and dust like Industry, farms, parking facilities or even a bathroom at home Sometimes you need electricity where it really should be impossible to install it, like in wet or dusty places, or where electricity has not been planned at all You needn’t worry! Since the Mureva boxes from Schneider Electric thoroughly satisfy any high safety requirement that the business might have, all surface mounted installations can be made irrespective of environment or safety needs The boxes are easy to install, they are stable and they are halogen-free. You can equip them according to your specific needs or buy them as complete junction boxes With Mureva electrical supplies at hand, no job will be too demanding!
Documentos y Descargas
Atributos del producto
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | -mm² |
| Bestückung | sonstige |
| Form | rechteckig |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 242mm |
| Breite | 292mm |
| Tiefe | 128mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 0 |
| Art der Gehäusedurchführung | ohne |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Datos técnicos
| P/N (Número de pieza) | ENN05057 |
|---|---|
| EAN | 3295150050570 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Peso | 0.86 kg |
| Peso (embalaje) | 0.86 kg |
Designaciones
ENN05057 IP55 Mureva Mureva box junction box surface mounted box
Iniciar sesión
No se han encontrado reseñas. Comparta sus ideas con los demás.

























