€22.59
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810031649 P/N: XB4BJ21 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BJ21 Wahlschalter, Harmony XB4, Metall, 22mm, schwarz, 2 Stellungen, langer Knebel, rastend, 1S"
Schneider Electric Selector switch, Harmony XB4, metal, 22mm, black, 2 positions, long toggle, latching, 1NO
Schneider Electric XB4BJ21
EAN 3389110887082
Description
Ten przełącznik z kluczem oferuje wszechstronne rozwiązania do sterowania Twoimi maszynami. Oferuje prosty montaż w 22mm otworach. Zapewnia bezpieczne rozwiązanie do ustawienia maszyny w wybranym trybie przez uprawniony personel. Jest odporny na uderzenia, pył, wodę i w ibracje dzięki certyfikatom IP66, IP67, IP69, IP69K, czyniąc go idealnym do pracy w ciężkich warunkach otoczenia.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Schaltstellungen | 2 |
|---|---|
| Ausführung des Betätigungselements | langer Drehgriff |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Mit Leuchtmittel | |
| Farbe des Knopfes | schwarz |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Schaltfunktion verrastend | 1 |
| Tastend | |
| Schutzart (IP) | IP67/IP69K |
| Schutzart (NEMA) | 13 |
| Versorgungsspannung | -V |
| Verlustleistung | -W |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | Schraubanschluss |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Metall |
| Farbe Frontring | Chrom |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BJ21 |
|---|---|
| EAN | 3389110887082 |
| ETIM | EC001029 |
| ECLASS | eClass_10_ACN984011 |
| Weight | 0.1 kg |
| Weight (Package) | 0.1 kg |
Designations
Button Button switch Complete device Control button Control pushbutton Control switch Harmony XB4 Harmony ZB4 Key Lever switch Metal push-button Metal pushbutton Metal switch Push button Pushbutton Pushbutton switch Selector pushbutton Selector switch Switch Toggle Toggle pushbutton Toggle switch XB4 ZB4 complete long toggle:Toggle long
Login
No reviews found. Share your insights with others.































