€43.96
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810031645 P/N: XB4BG41 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BG41 Schlüsselschalter, Harmony XB4, Metall, 22mm, schwarz, 2 Stellungen, rastend, Ronis 455, 1S"
Schneider Electric Key switch, Harmony XB4, metal, 22mm, black, 2 positions, latching, Ronis 455, 1S
Schneider Electric XB4BG41
EAN 3389110887143
Description
Ten przełącznik z kluczem oferuje wszechstronne rozwiązania do sterowania Twoimi maszynami. Oferuje prosty montaż w 22mm otworach. Zapewnia bezpieczne rozwiązanie do ustawienia maszyny w wybranym trybie przez uprawniony personel. Jest odporny na uderzenia, pył, wodę i w ibracje dzięki certyfikatom IP66, IP67, IP69, IP69K, czyniąc go idealnym do pracy w ciężkich warunkach otoczenia.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anzahl der Schaltstellungen | 2 |
|---|---|
| Ausführung des Betätigungselements | Schlüssel |
| Geeignet für Beleuchtung | |
| Mit Leuchtmittel | |
| Farbe des Knopfes | schwarz |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Breite der Öffnung | -mm |
| Höhe der Öffnung | -mm |
| Schaltfunktion verrastend | 1 |
| Tastend | |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Versorgungsspannung | -V |
| Verlustleistung | -W |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | Schraubanschluss |
| Mit Frontring | 1 |
| Werkstoff des Frontrings | Metall |
| Farbe Frontring | Chrom |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BG41 |
|---|---|
| EAN | 3389110887143 |
| ETIM | EC001029 |
| SCIP | bed7d55d-6f32-48a7-8ec9-40d3a2bd9383 |
| ECLASS | eClass_10_ACN984011 |
| Weight | 0.15 kg |
| Weight (Package) | 0.15 kg |
Designations
Button Button switch Complete device Control button Control push-button Control switch Hamorny ZB4 Harmony XB4 Key push-button Key selector switch Key switch Lever switch Metal push-button Metal push-button switch Metal switch Push-button Push-button Push-button Push-button switch Selector push-button Selector switch Switch Toggle Toggle push-button Toggle switch XB4 ZB4 complete
Login
No reviews found. Share your insights with others.






























