€17.77
% €18.03 (1.44% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810014423 P/N: ENN05010 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ENN05010 Mureva BOX, Abzweigdose, 10 Tüllen Ø25+2xØ32, 175x150x80mm"
Schneider Electric Mureva BOX, junction box, 10 grommets Ø25+2xØ32, 175x150x80mm
Schneider Electric ENN05010
EAN 3295150050105
Description
Avec 10 dimensions possibles, la gamme Mureva Box de Schneider Electric abrite différentes boîtes de dérivation (de la boîte ronde Ø 60 x 40 mm à la 325 x 275 x 120 mm) En toute ergonomie, ces boîtes vous permettent une installation plus facile, permettant de gagner du temps au quotidien Boitier de distribution pour circuits de sécurité, il dispose d'un dispositif d'accrochage universel pour vous faire bénéficier d'une véritable simplicité de mise en œuvre Ce boitier électrique facilite la connexion des câbles (10 entrées de câbles et tubes Ø 4 à 25 mm et 2 entrées de câbles et tubes Ø 4 à 32 mm) Il optimise l'installation qui se fait en un seul geste (mode de fixation vissé couvercle et installation en saillie) La boîte à embouts Mureva Box (175x150x80 mm, dimensions intérieures) est dotée d'une tenue au feu 750 degrés (degré de protection IP55) et d'une tenue au choc IK07 De couleur grise pour se glisser partout en toute discrétion, ce boitier de dérivation Mureva se complètera d'un couvercle à vis 1/4 de tour
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | 32mm² |
| Bestückung | ohne |
| Form | rechteckig |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | 32 mm |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 200mm |
| Breite | 176mm |
| Tiefe | 88mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 12 |
| Art der Gehäusedurchführung | Dichtmembran |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Technical data
| P/N (Part Number) | ENN05010 |
|---|---|
| EAN | 3295150050105 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Weight | 0.42 kg |
| Weight (Package) | 0.42 kg |
Designations
Ex cable junction box Ex junction box Ex junction housing Ex terminal box box box with lid cable box cable junction box cable junction housing cable transfer box compensation box connection box connection housing damp-proof junction housing distribution box distribution housing distribution terminal distributor distributor for fire alarm system double cable junction box empty cable junction/connection box equipped cable junction/connection box explosion-proof junction box explosion-proof junction housing explosion-proof terminal box grounding material housing for wall/ceiling mounting junction box junction box for illumination cable junction housing junction housing with functional preservation miniature junction box potential equalization box potential equalization box safety box terminal box transition box transition box for illumination cable
Login
No reviews found. Share your insights with others.























