€12.78
% €12.97 (1.46% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810014422 P/N: ENN05007 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ENN05007 Mureva BOX, Abzweigdose, 10 Tüllen Ø25, 150x105x80mm"
Schneider Electric Mureva BOX, junction box, 10 grommets Ø25, 150x105x80mm
Schneider Electric ENN05007
EAN 3295150050075
Description
La gamme Mureva Box de Schneider Electric offre dix dimensions différentes de boîtes de dérivation (de la boîte ronde Ø 60 x 40 mm à la 325 x 275 x 120 mm) Gamme ergonomique et innovante, elle garantit un gain de temps de montage optimal sur tous vos chantiers Doté d'un système d'accrochage universel, ce boitier de distribution pour circuits de sécurité vous promet une solution fiable et simple de mise en œuvre sur tous vos supports Ces boitiers électriques sont élaborés pour rendre facile et rapide la connexion des câbles (10 entrées de câbles et tubes Ø 4 à 25 mm) Cela optimise la manipulation qui se fait en toute aisance (mode de fixation vissé couvercle et installation en saillie) La boîte de dérivation Mureva Box (105x105x80 mm, dimensions intérieures) vous offre une mise en place des câbles confortable, une tenue au feu 750 degrés (degré de protection IP55) et une tenue au choc IK07 Discret, ce boitier de dérivation Mureva est gris pour aller partout
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | 25mm² |
| Bestückung | ohne |
| Form | rechteckig |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | 25 mm |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 165mm |
| Breite | 125mm |
| Tiefe | 85mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 10 |
| Art der Gehäusedurchführung | Dichtmembran |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Technical data
| P/N (Part Number) | ENN05007 |
|---|---|
| EAN | 3295150050075 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Weight | 0.32 kg |
| Weight (Package) | 0.32 kg |
Designations
Box Box with cover Cable box Cable connection box empty Cable connection box equipped Cable junction box Cable junction box Cable junction double box Cable transition box Compensation box Connecting box Connecting box Distributor Distributor box Distributor box Distributor for fire alarm system Ex-cable junction box Ex-junction box Ex-junction box Ex-terminal box Explosion-proof junction box Explosion-proof junction box Explosion-proof terminal box Grounding material Housing for mounting on the wall/ceiling Junction box Junction box for illumination cable Junction box with function maintenance Mini junction box Patch distributor Potential equalization box Potential equalization box Security box Terminal box Transition box Transition box for illumination cable Wet room junction box
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















