€5.27
% €5.34 (1.31% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810014421 P/N: ENN05005 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ENN05005 Mureva BOX, Abzweigdose, 7 Tüllen Ø25, 105x105x55mm"
Schneider Electric Mureva BOX, junction box, 7 grommets Ø25, 105x105x55mm
Schneider Electric ENN05005
EAN 3295150050051
Description
Schneider Electric propose une solution ergonomique grâce à sa gamme Mureva Box de boîtes de dérivation en dix dimensions, qui existent de la boîte ronde Ø 60 x 40 mm à la 325 x 275 x 120 mm Conçues pour une simplicité optimale de mise en place, elles permettent une installation fiable en toute sécurité Ce boitier de distribution + embouts est doté d'un système d'accrochage universel, s'accommodant à tous les supports Ces boitiers électriques sont innovants, créés pour faciliter la connexion des câbles (7 entrées de câbles et tubes Ø 4 à 25 mm) Ils permettent une grande aisance de manipulation (mode de fixation vissé couvercle 1/4 de tour et installation en saillie) La boîte de dérivation Mureva Box (105x105x55 mm, dimensions intérieures) vous promet un câblage confortable, une tenue au feu 750 degrés (degré de protection IP55) et une tenue au choc IK07 La gamme Mureva allie confort, fiabilité et sécurité Discret, ce boitier de dérivation gris s'adapte partout
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Verbindungskasten |
|---|---|
| Max. Leiterquerschnitt | 25mm² |
| Bestückung | ohne |
| Form | quadratisch |
| Montageart | Wand-/Deckenmontage |
| Montage im Erdreich | |
| Montage unter Wasser | |
| Für Rohrdurchmesser | 25 mm |
| Einführung von hinten | |
| Länge | 125mm |
| Breite | 125mm |
| Tiefe | 61mm |
| Durchmesser | -mm |
| Anreihbar | |
| Anzahl der Einführungen | 7 |
| Art der Gehäusedurchführung | Dichtmembran |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Halogenfrei | 1 |
| Oberflächenschutz | unbehandelt |
| Farbe | grau |
| Schutzart (IP) | IP55 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Ausführung Deckel | Blinddeckel |
| Transparenter Deckel | |
| Deckelbefestigung | geschraubt |
| Vergießbar | |
| Mit Vergussmasse mitgeliefert | 1 |
| Plombierbar | |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | -V |
| Funktionserhalt | ohne |
| Mit Abschirmung | |
| Witterungsbeständig | 1 |
| Einsatztemperatur | -25°C |
| Explosionsgeprüfte Ausführung | |
| Für Ex-Zone Gas | ohne |
| Für Ex-Zone Staub | ohne |
Technical data
| P/N (Part Number) | ENN05005 |
|---|---|
| EAN | 3295150050051 |
| ETIM | EC002600 |
| ECLASS | eClass_10_ACO130011 |
| Weight | 0.16 kg |
| Weight (Package) | 0.16 kg |
Designations
Cable junction double box Damp-proof distribution box Empty cable junction/connection box Equipped cable junction/connection box Ex cable junction box Ex distribution box Ex junction box Ex terminal box Explosion-proof distribution box Explosion-proof junction box Explosion-proof terminal box box box with lid cable box cable distribution box cable junction box cable transition box compensation box connection box connection box distribution box distribution box distribution box with function preservation distributor distributor box distributor for fire alarm system enclosure for wall/ceiling mounting equalizing box grounding material junction box junction box for illumination cable mini junction box patch distributor potential equalization box safety box terminal box transition box transition box for illumination cable
Login
No reviews found. Share your insights with others.























