€288.07
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009380 P/N: ABE7H16S43 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric ABE7H16S43 Passiver Klemmenblock ABE7, 16 Eingänge, Sicherungen, LED, Trennschalter"
Schneider Electric Passive terminal block ABE7, 16 inputs, fuses, LED, disconnect switch
Schneider Electric ABE7H16S43
EAN 3389110644524
Description
Pre-wired connection distributor Advantys Telefast means simplicity for streamlining the wiring of your devices in your automation system.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Anschließbarer Leiterquerschnitt | -mm² |
|---|---|
| Ausführung des Steckverbinders für Stammleitung | |
| Kabelaußendurchmesser für Kabelverschraubung | 0mm |
| Länge der vorkonfektionierten Leitung | 0m |
| Kabellänge konfigurierbar | 1 |
| Anzahl der Sensor-/Aktor-Steckplätze | 1 |
| Anzahl der Kanäle pro Steckplatz | 16 |
| Ausführung der Abgänge für Sensor-/Aktorleitungen | sonstige |
| Polzahl der Sensor-/Aktor-Steckplätze | 16 |
| Bemessungsspannung | 24V |
| Verschmutzungsgrad | 2 |
| Betriebsspannung | 24V |
| Max. Strombelastbarkeit pro E/A-Signal | 0.125A |
| Max. Strombelastbarkeit pro Anschlusssockel | 1.8A |
| Max. Summenstrom | 1.8A |
| Durchmesser der Kontaktbuchse | 0mm |
| Werkstoff des Kontaktgrundkörpers | sonstige Kupferlegierungen |
| Werkstoff der Kontaktbeschichtung | sonstige |
| Werkstoff des Isolierkörpers | sonstige |
| Gewindebuchsen der Sensor-/Aktor-Steckplätze | sonstige |
| Mit LED-Anzeige | 1 |
| Mit Potentialtrennung | |
| Anschluss für NPN-Sensoren | |
| Schleppkettentauglichkeit der Fixkabelversion | |
| Werkstoff des Gehäuses | Kunststoff |
| Gehäusefarbe | grau |
| Betriebstemperatur | -5°C |
| Schutzart (IP) | IP2X |
| Explosionsschutz-Kategorie für Gas | ohne |
| Explosionsschutz-Kategorie für Staub | ohne |
| Breite | 206mm |
| Höhe | 70mm |
| Tiefe | -mm |
| Schutzart (NEMA) |
Technical data
| P/N (Part Number) | ABE7H16S43 |
|---|---|
| EAN | 3389110644524 |
| ETIM | EC002585 |
| SCIP | 1bbe7d20-74c0-4e7e-b98b-d2946f4ab8b4 |
| ECLASS | eClass_10_AFR604003 |
| Weight | 0.62 kg |
| Weight (Package) | 0.62 kg |
Designations
Distributor box I/O distributor Passive distributor Passive sensor-actor distributor Passive sensor-actor distributor (with line) Sensor actor interface Sensor-actor box Sensor-actor boxes Sensor-actor distributor Trunk cable connection cable distributor cable distributor collector connection box connection hood distributor hood distributor metal distributor solid cable distributor solid cable distributor
Login
No reviews found. Share your insights with others.

























