€220.06
% €307.02 (28.32% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009313 P/N: A9Z35440 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9Z35440 Fehlerstrom-Schutzschalter iID, 4P, 40A , 300mA, Typ A, SI"
Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker iID, 4P, 40A, 300mA, Type A, SI
Schneider Electric A9Z35440
EAN 3606480442759
Description
Residual Current Circuit Breaker Acti 9 iID. 4-pole, rated current 40A, Type A, SI, rated fault current 300mA, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 400V. Version SI prevents unintended trips in systems where high availability is required. Triggering unit technology- thermomagnetic. Additionally modular auxiliary units (optional)- indication of switching position, fault tripping, shunt trip, undervoltage release, overvoltage release. Colour RAL 9003. The ID Residual Current Circuit Breaker meets the following standards- IEC/EN 61008-1. Moreover, this series is VDE certified!.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Polzahl | 4 |
|---|---|
| Bemessungsspannung | 400V |
| Bemessungsstrom | 40A |
| Bemessungsfehlerstrom | 0.3A |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 500V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 6kV |
| Verlustleistung | 3.8W |
| Montageart | DIN-Schiene |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Selektiver-Typ | 1 |
| Kurzzeitverzögerter Typ | 1 |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | -kA |
| Stoßstromfestigkeit | 3kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | 1 |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Zusatzeinrichtungen möglich | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Breite in Teilungseinheiten | 4 |
| Einbautiefe | 44mm |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | -25°C |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1mm² |
| RAL-Nummer (ähnlich) | |
| Explosionsgeschützt |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9Z35440 |
|---|---|
| EAN | 3606480442759 |
| ETIM | EC000003 |
| SCIP | b078722f-7853-4e1e-a05b-29638f57b0ab |
| ECLASS | eClass_10_AAB906014 |
| Weight | 0.38 kg |
| Weight (Package) | 0.38 kg |
Designations
Fault Current RCCB RCCB RCD RCD Residual Current Circuit Breaker Residual Current Device Type A
Login
No reviews found. Share your insights with others.























































