€1,519.97
% €2,120.58 (28.32% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009312 P/N: A9Z32491 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9Z32491 Fehlerstrom-Schutzschalter iID, 4P, 100A , 100mA, Typ A, SI"
Schneider Electric Residual Current Circuit Breaker iID, 4P, 100A, 100mA, Type A, SI
Schneider Electric A9Z32491
EAN 3606480442834
Description
The Acti 9 iID residual current circuit breaker. 4-pole, rated current 100A, type A, SI, rated faulty current 100mA, operating voltage (Ue) 400-415V AC, insulation voltage (Ui) 500V AC. The SI version prevents unwanted tripping in systems where high availability is required. Technology of the tripping unit- thermomagnetic. Additional modular accessories (optional)- indication of switch position, fault tripping, shunt trip, under-voltage release, over-voltage release. Color RAL 9003. The ID residual current circuit breaker meets the following standards- IEC/EN 61008-1. Furthermore, this series is VDE certified!
Documents & Downloads
Product Attributes
| Polzahl | 4 |
|---|---|
| Bemessungsspannung | 400V |
| Bemessungsstrom | 100A |
| Bemessungsfehlerstrom | 0.1A |
| Bemessungsisolationsspannung Ui | 500V |
| Bemessungsstoßspannungsfestigkeit Uimp | 6kV |
| Verlustleistung | 7W |
| Montageart | DIN-Schiene |
| Fehlerstrom-Typ | A |
| Selektiver-Typ | |
| Kurzzeitverzögerter Typ | 1 |
| Kurzschlussfestigkeit (Icw) | -kA |
| Stoßstromfestigkeit | 3kA |
| Spannungsart | AC |
| Mit Verriegelungsvorrichtung | 1 |
| Frequenz | 50/60 Hz |
| Zusatzeinrichtungen möglich | 1 |
| Schutzart (IP) | IP20 |
| Breite in Teilungseinheiten | 4 |
| Einbautiefe | 44mm |
| Umgebungstemperatur während des Betriebs | -25°C |
| Verschmutzungsgrad | 3 |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt mehrdrähtig | 1mm² |
| Anschließbarer Leiterquerschnitt eindrähtig | 1mm² |
| RAL-Nummer (ähnlich) | |
| Explosionsgeschützt |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9Z32491 |
|---|---|
| EAN | 3606480442834 |
| ETIM | EC000003 |
| SCIP | b078722f-7853-4e1e-a05b-29638f57b0ab |
| ECLASS | eClass_10_AAB906014 |
| Weight | 0.38 kg |
| Weight (Package) | 0.38 kg |
Designations
RCB RCCB RCD Residual Current Residual Current Circuit Breaker Type A
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















































