€143.58
% €201.11 (28.61% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810009008 P/N: A9N26969 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric A9N26969 Unterspannungsauslöser MNx 230V AC"
Schneider Electric Undervoltage release MNx 230V AC
Schneider Electric A9N26969
EAN 3606480383021
Description
Deze Acti9 MNx elektrische hulpelement is een onderspanningsspoel die niet afhankelijk is van de voedingsspanning. Het is gewijd aan C60, C120, DPN Vigi, iD, C60H-DC, SW60-DC, C60PV-DC, C60NA-DC, C120NA-DC. Met een vergrendelbare drukknopbesturing kan het circuit beveiligd worden in een veiligheidsconfiguratie. Het zorgt voor een storingsveilige noodstop. Het product is ongevoelig voor de variatie in de spanning van het regelcircuit om de continuïteit van de service te verbeteren. Het product activeert het bijbehorende apparaat door de circuitcontrole te openen. De breedte in 9 mm standen is 2. Aan de voorkant van het product bevindt zich een rode mechanische indicator om de geactiveerde positie van het bijbehorende apparaat aan te geven. De nominale bedrijfsspanning voor de gebruiker is 230 VAC. De werkfrequentie is 50 Hz of 60 Hz. De bedrijfstemperatuur is -25°C tot + 50°C. De bewaartemperatuur is -40°C tot + 85°C. Dit product voldoet aan de IEC/EN 60947-5-1-normen.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Gerätemontage | Leitungsschutzschalter |
|---|---|
| Funktion | Unterspannungsauslöser |
| Breite in Teilungseinheiten | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 0 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Anzahl der Fehlersignalschalter | 0 |
| Bemessungsschaltstrom | -A |
| Bemessungsspannung | 230V |
| Spannungsart | AC |
| Mit Autotest für Fehlerstromfunktion | |
| Geeignet für max. Polzahl der Hauptkontakteinheit (gesamt) | 4 |
| Geeignet für max. Stromstärke der Hauptkontakteinheit | 125A |
Technical data
| P/N (Part Number) | A9N26969 |
|---|---|
| EAN | 3606480383021 |
| ETIM | EC001286 |
| SCIP | 4e946b1f-2894-4149-b93b-de83881bcfbd |
| ECLASS | eClass_10_AKE327013 |
| Weight | 0.07 kg |
| Weight (Package) | 0.08 kg |
Designations
AFD unit Additional device for modular installation Arc fault detection device Arc fault detection device AFDD Auxiliary contact Auxiliary current switch Auxiliary switch Auxiliary switch/signal contact Auxiliary switch/signal contact for modular installation Changeover auxiliary contact Contact module Fault detection device Fire protection circuit breaker Fire protection circuit breaker block Fire protection switching block Fire protection switching function Monitoring unit Remote ON switch Remote drive Remote switch Remote trip Signal contact Signal fault circuit breaker Signal switch Trip free mechanism Undervoltage release
Login
No reviews found. Share your insights with others.

































