€95.15
% €143.40 (33.65% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810032674 P/N: XPEB311 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XPEB311 Fußschalter, Harmony XPE, einfach, Kunststoff, blau, 1-stufig, 2Ö+2S, IP66, mit Schutzhaube"
Schneider Electric Footswitch, Harmony XPE, single, plastic, blue, 1-stage, 2NO+2NC, IP66, with protective cover
Schneider Electric XPEB311
EAN 3389110164794
Description
Deze Harmony XPEB311 is een enkelvoudige voetschakelaar. De beschermingsgraad is IP66. Het heeft een afdekplaat, plastic materiaal, blauwe kleur, 2 NC + 2 NO. Deze maakt deel uit van het assortiment Harmony XPE-voetschakelaars - Besturings- en signaleringseenheden voor veiligheidstoepassingen.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Befehlsart | Ein oder Aus |
|---|---|
| Mit Schutzhaube | 1 |
| Mit Verriegelung | |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Mit Schutzisolierung | |
| Farbe | blau |
| Anzahl der Schaltstellungen | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Geeignet für Sicherheitsfunktionen | 1 |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-15 | 3A |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Breite | 165mm |
| Höhe | 74mm |
| Tiefe | 282mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XPEB311 |
|---|---|
| EAN | 3389110164794 |
| ETIM | EC001258 |
| SCIP | fefa63d8-c17d-48e6-ace1-100ede48e388 |
| ECLASS | eClass_10_AKF036014 |
| Weight | 0.97 kg |
| Weight (Package) | 0.97 kg |
Designations
Foot switch Foot-operated switch Footswitch Harmony Pedal Pedal switch Safety foot switch Safety footswitch Safety switch Step switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.


























