€133.85
% €201.71 (33.64% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810032676 P/N: XPEB511 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XPEB511 Fußschalter, Harmony XPE, einfach, Kunststoff, blau, 1-stufig, 2Ö+2S, IP66, mit Schutzhaube, mit Verriegelung"
Schneider Electric Footswitch, Harmony XPE, single, plastic, blue, 1-stage, 2NO+2NC, IP66, with protective cover, with locking device
Schneider Electric XPEB511
EAN 3389110158793
Description
Deze Harmony XPEB511 is een enkelvoudige voetschakelaar. De beschermingsgraad is IP66. Het heeft een afdekplaat, plastic materiaal, blauwe kleur, 2 NC + 2 NO. Deze maakt deel uit van het assortiment Harmony XPE-voetschakelaars - Besturings- en signaleringseenheden voor veiligheidstoepassingen.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Befehlsart | Ein oder Aus |
|---|---|
| Mit Schutzhaube | 1 |
| Mit Verriegelung | 1 |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Mit Schutzisolierung | |
| Farbe | blau |
| Anzahl der Schaltstellungen | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 2 |
| Anzahl der Kontakte als Wechsler | 0 |
| Schaltfunktion verrastend | |
| Geeignet für Sicherheitsfunktionen | 1 |
| Bemessungsbetriebsstrom Ie bei AC-15 | 3A |
| Schutzart (IP) | IP66 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Breite | 165mm |
| Höhe | 74mm |
| Tiefe | 282mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XPEB511 |
|---|---|
| EAN | 3389110158793 |
| ETIM | EC001258 |
| SCIP | fefa63d8-c17d-48e6-ace1-100ede48e388 |
| ECLASS | eClass_10_AKF036014 |
| Weight | 1 kg |
| Weight (Package) | 1 kg |
Designations
Foot treadle Footswitch Harmony Pedal Pedal switch Safety foot switch Safety footswitch Safety switch Sicherheitsfussschalter Treadle switch
Login
No reviews found. Share your insights with others.

















