€16.93
% €30.29 (44.11% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810032523 P/N: XB7NS8445 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB7NS8445 Not-Halt/Not-Aus-Taster, Harmony XB7, Monoblock, Kunststoff, Ø22mm, rot, Drehentriegelung, 1S+1Ö, Schraubklemme"
Schneider Electric Emergency Stop/Pushbutton, Harmony XB7, Monoblock, Plastic, Ø22mm, red, twist to release, 1NC+1NO, screw clamp
Schneider Electric XB7NS8445
EAN 3606480465604
Description
Ce bouton d’arrêt/de coupure d’urgence monolithique se monte facilement dans des découpes standard de 22 mm de diamètre et se raccorde à l’aide de simples bornes à vis-étriers. Il est clairement identifiable à distance grâce à une couleur claire et à une tête “coup de poing” de 40 mm de diamètre. Résistant aux chocs, à la poussière, à l’eau et aux vibrations grâce à son degré de protection IP65, il convient parfaitement à une utilisation au sein d’environnements hostiles.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | sonstige |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Aufbau |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB7NS8445 |
|---|---|
| EAN | 3606480465604 |
| ETIM | EC002034 |
| ECLASS | eClass_10_ACN986011 |
| Weight | 0.04 kg |
| Weight (Package) | 0.05 kg |
Designations
Button Control pushbutton Emergency halt Emergency stop Emergency stop pushbutton Emergency stop switch Harmony Knob Monoblock Monoblock device Operator pushbutton Pilot light Plastic pushbutton Push button Pushbutton Selector switch Toggle switch XB7
Login
No reviews found. Share your insights with others.






















