€93.03
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810031727 P/N: XB4BT845EX Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric XB4BT845EX Not-Aus/Not-Halt-Schalter, Harmony XB4, Metall, 22mm, rot, Pilz 40mm, Zugentriegelung, 1S+1Ö, ATEX"
Schneider Electric Emergency Stop / Emergency Stop Switch, Harmony XB4, Metal, 22mm, Red, Mushroom 40mm, Pull Release, 1NC+1NO, ATEX
Schneider Electric XB4BT845EX
EAN 3389118030138
Description
Il pulsante completo di arresto di emergenza rosso Harmony XB4 fa parte della gamma di pulsanti in metallo di diametro 22 mm, Harmony XB4 ATEX per atmosfere esplosive con polvere. Ha una testa circolare a fungo con ripristino premere-tirare di diametro 40 mm, con azionamento a scatto e aggancio meccanico. Dispone di 1 contatto NA + 1 contatto NC ad apertura lenta e di connessione a vite. Grazie al grado di protezione IP65 garantisce resistenza agli urti e tenuta alla polvere, all'acqua e alle vibrazioni.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Art der Entriegelung | Zug-Entriegelung |
|---|---|
| Anzahl der Kontakte als Öffner | 1 |
| Anzahl der Kontakte als Schließer | 1 |
| Schutzart (IP) | IP65 |
| Schutzart (NEMA) | sonstige |
| Montageart | Einbau |
| Mit Beleuchtung | |
| Versorgungsspannung der Lampe | -V |
| Lochdurchmesser | 22.5mm |
| Anschlussart Hilfsstromkreis | Schraubanschluss |
| Durchmesser der Kappe | 40mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | XB4BT845EX |
|---|---|
| EAN | 3389118030138 |
| ETIM | EC002034 |
| ECLASS | eClass_10_ACN986011 |
| Weight | 0.14 kg |
| Weight (Package) | 0.14 kg |
Designations
ATEX Button Button switch Complete Complete unit Control button Control key Control switch Dust Emergency Switch Emergency off button Emergency off push-button Emergency off switch Emergency shutdown Emergency shutdown Emergency stop Emergency stop actuator Emergency stop button Emergency stop push-button Emergency stop switch Emergency switch Emergency-Off Emergency-Off Push-Button Estop Gas Harmony XB4 Harmony XB4 Key Metal button Metal push-button Metal switch Mushroom Mushroom button Mushroom push-button Mushroom switch Mushroom-shaped button Pressure button Pressure switch Protection Push-button Pushbutton Switch XB4 ZB4
Login
No reviews found. Share your insights with others.























