€890.60
% €1,069.81 (16.75% saved)
Available to order, delivery time: 4-6 Bussines days
Art. No: WST8810030438 P/N: VW3A3802 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric VW3A3802 Sicherheitsmodul, erweiterte Elektronikkarte, APM, 24 V DC"
Schneider Electric Safety module, advanced electronic card, APM, 24 V DC
Schneider Electric VW3A3802
EAN 3606485441245
Description
Deze geavanceerde elektronische veiligheidsmodule is een optie voor Altivar snelheidsregelaars. Deze module geeft snelheidsregelaars toegang tot extra veiligheidsfuncties. Hierdoor wordt een complex functioneel veiligheidsapparaat gecreëerd dat helpt bij het bewaken van de installatie. Het beschikt over veilige stop 1 (SS1), veilige beperkte snelheid (SLS) en veilige remsturing (SBC) veiligheidsfuncties die voldoen aan de norm IEC/EN 61800-5-2. Bovendien omvat de Geavanceerde veiligheidsmodule twee extra veiligheidsfuncties: Veilige maximumsnelheid (SMS) en Guard Door Locking (GDL). De kleur is rood. De Geavanceerde veiligheidsmodule optimaliseert de algemene kosten van de installatie door de noodzaak van extra externe apparaten te vermijden en tegelijk te voldoen aan internationale veiligheidsnormen. Veiligheidsfuncties voor veilige stop 1 (SS1), veilige beperkte snelheid (SLS) en veilige rembesturing (SBC) voldoen aan de norm IEC/EN 61800-5-2. Het modulaire aanbod van Altivar Process is ontworpen voor een gemakkelijke en kostenefficiënte integratie van energie-intensieve aandrijvingen in kasten.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | sonstige |
|---|---|
| Tragschienenmontage möglich | |
| Mit abnehmbaren Klemmen | |
| Ausführung des elektrischen Anschlusses | sonstige |
| Spannungsart der Versorgungsspannung | DC |
| Versorgungsspannung AC 50 Hz | -V |
| Versorgungsspannung AC 60 Hz | -V |
| Versorgungsspannung DC | 24V |
| Geeignet zur Überwachung von Positionsschaltern | |
| Geeignet zur Überwachung von NOT-AUS-Kreisen | |
| Geeignet zur Überwachung von Ventilen | |
| Geeignet zur Überwachung von optoelektronischen Schutzeinrichtungen | |
| Geeignet zur Überwachung von taktilen Sensoren | |
| Geeignet zur Überwachung von Magnetschaltern | |
| Geeignet zur Überwachung von Näherungsschaltern | |
| Auswertung der Eingänge | sonstige |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Mit Starteingang | |
| Mit Mutingfunktion | |
| Mit Rückführkreis | |
| Rückfallverzögerung | -s |
| Steuerspannungsart 1 | |
| Steuerspannung 1 | -V |
| Steuerspannungsart 2 | |
| Steuerspannung 2 | -V |
| Anzahl der Ausgänge | 0 |
| Spannungsart der Betriebsspannung | |
| Betriebsspannung AC 50 Hz | -V |
| Betriebsspannung AC 60 Hz | -V |
| Betriebsspannung DC | -V |
| Bemessungsschaltstrom | -A |
| Sicherheitstyp nach IEC 61496-1 | ohne |
| Stoppkategorie nach IEC 60204 | sonstige |
| Performance Level nach EN ISO 13849-1 | ohne |
| SIL nach IEC 61508 | ohne |
| Mit Zulassung für BG BIA | |
| Mit Zulassung nach UL | |
| Breite | -mm |
| Höhe | -mm |
| Tiefe | -mm |
| Mit TÜV-Zulassung |
Technical data
| P/N (Part Number) | VW3A3802 |
|---|---|
| EAN | 3606485441245 |
| ETIM | EC001449 |
| SCIP | 302b02b7-9c64-4061-a82e-b43846bf2bb6 |
| ECLASS | eClass_10_AFR303003 |
| Weight | 0.22 kg |
| Weight (Package) | 0.22 kg |
Designations
Bumper monitoring device Contact expansion Controlled shutdown device Emergency stop device Emergency stop monitoring device Emergency stop monitoring device Emergency stop relay Emergency stop relay Expansion device Light barrier monitoring device Light curtain monitor Light curtain monitoring device Mat monitoring device Muting monitoring device Operator protection relay Output expansion device Position switch monitoring device Safe expansion device Safety circuit monitoring device Safety door monitor Safety door monitoring device Safety edge monitoring device Safety relay Safety switchgear Tactile sensor monitoring device Valve monitor Valve monitoring block Valve monitoring device Valve monitoring relay
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















