€17.11
% €25.94 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Bussines days
Art. No: WST8810027776 P/N: PKX32M435 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX32M435 CEE Stecker, Schneidklemmen, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, cutting clamps, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric PKX32M435
EAN 3303432009489
Description
Cette prise industrielle Pratika 3P+N+T avec connexion rapide est droite. Son courant nominal est de 32A et la tension de fonctionnement est de 400VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP44 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. Elle est de couleur rouge pour identifier facilement la tension de fonctionnement. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX32M435 |
|---|---|
| EAN | 3303432009489 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.27 kg |
| Weight (Package) | 0.27 kg |
Designations
Angled plug CEE Type coupler CEE Type fitting CEE angled plug CEE appliance connector CEE built-in connector CEE coupler CEE fitting CEE panel-mounted appliance connector CEE panel-mounted phase reverser CEE phase reverser CEE plug CEE plug CEE test plug CEE type connector CEE wall phase reverser CEE wall-mounted appliance connector CEE-form connector CEE-form coupler CEE-form fitting CEEnorm connector CEEnorm fitting Cekon appliance connector Cekon coupler Cekon fitting Container plug Heavy current connector Heavy current fitting ICEE coupler ICEE fitting Phase reverser Plug Three-phase connector Three-phase fitting
Login
No reviews found. Share your insights with others.




























