€52.91
% €80.21 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810007007 P/N: 83121 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric 83121 Wandsteckdose, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric Wall socket, 32A, 3p+N+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric 83121
EAN 3303430831211
Description
Deze Pratika industriële stekker met volledig losgedraaide schroefverbinding is wandmontage. Hij heeft 3P+N+E-polen, een nominale stroom van 32A en een bedrijfsspanning van 380 VAC tot 415 VAC. De afmetingen van de basisplaat zijn (B) 106mm x (H) 130mm. De beschermingsgraad is IP44 en IK08. De brandwerendheid is 850°C. De kabelingangen zijn voor flexibele of stijve kabels. De kabelingangen in 32A zijn 11,5 mm tot 21 mm breed voor 2,5 mm² tot 10 mm² kabels. De kleur van de contactdoos is lichtgrijs (RAL 7035) met rode gemakkelijke identificatie van de werkende spanning. De frequentie is 50Hz of 60Hz. De klokpositie van het contact is 6u.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | |
|---|---|
| IEC-Stromstärke | 32A |
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 5 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | |
| Gehäusefarbe | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Befestigungsart | innenliegende Befestigung |
| Isolierter Einbau | |
| Abschließbar | |
| Bezeichnungsfeld | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | 83121 |
|---|---|
| EAN | 3303430831211 |
| ETIM | EC001321 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.44 kg |
| Weight (Package) | 0.44 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE low-voltage plug CEE low-voltage socket CEE plug device CEE socket CEE type connector CEE type plug device CEE wall plug CEE wall socket CEE wall socket (AP) CEEform connector CEEform container socket CEEform low-voltage plug CEEform low-voltage socket CEEform plug device CEEform socket CEEform wall socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm low-voltage plug CEEnorm low-voltage socket CEEnorm plug device CEEnorm socket CEEnorm wall socket Cekon connector Cekon container socket Cekon low-voltage plug Cekon low-voltage socket Cekon plug device Cekon socket Cekon wall socket Container socket ICEE connector ICEE plug device Low-voltage plug Low-voltage socket Power current connector Power current plug device Socket Three-phase connector Three-phase plug device Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.





















