€34.54
% €52.36 (34.03% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810027775 P/N: PKX32M434 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX32M434 CEE Stecker, Schneidklemmen, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, cutting terminals, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric PKX32M434
EAN 3303432009472
Description
Cette prise industrielle Pratika 3P+T avec connexion rapide est droite. Son courant nominal est de 32A et la tension de fonctionnement est de 400VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP44 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. Elle est de couleur rouge pour identifier facilement la tension de fonctionnement. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX32M434 |
|---|---|
| EAN | 3303432009472 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.22 kg |
| Weight (Package) | 0.23 kg |
Designations
Angle plug CEE Type connector CEE Type plug device CEE angle plug CEE appliance plug CEE connector CEE flush-mounted plug CEE phase inverter CEE plug CEE plug device CEE surface-mounted appliance plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE type plug CEE wall-mounted appliance plug CEE wall-mounted phase inverter CEEform connector CEEform plug CEEform plug device CEEnorm connector CEEnorm plug device Cekon appliance plug Cekon connector Cekon plug device Container plug ICEE connector ICEE plug device Phase inverter Plug Plug CEE Power current connector Power current plug device Three-phase connector Three-phase plug device
Login
No reviews found. Share your insights with others.


























