€35.87
% €54.38 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027740 P/N: PKF32M434 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF32M434 CEE Kupplung, Schraubklemmen, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE coupling, screw terminals, 32A, 3p+E, 380-415 V AC, IP44
Schneider Electric PKF32M434
EAN 3303432032746
Description
Esta toma de corriente industrial Pratika con conexión de tornillos cautivos recta. Tiene 3 polos P+T, la corriente nominal es de 32 A y la tensión de funcionamiento es de 380 VCA a 415 VCA. Las dimensiones de la placa base son (An) 98 mm x (Al) 98 mm. El grado de protección es IP44 e IK08. La resistencia al fuego es de 850°C. Las entradas de cable son para cables flexibles o rígidos. El tamaño de las entradas de cable en 32 A es de 11,5 mm a 21 mm para cables de 2,5 mm² a 10 mm². El color de la toma es gris claro (RAL 7035) con fácil identificación de la tensión de funcionamiento en rojo. La frecuencia es de 50 Hz o 60 Hz. La posición del reloj del contacto es 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 4 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 380-415 V (50+60 Hz) rot |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Kabeleinführung | sonstige |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF32M434 |
|---|---|
| EAN | 3303432032746 |
| ETIM | EC001320 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE313016 |
| Weight | 0.24 kg |
| Weight (Package) | 0.24 kg |
Designations
Angle coupling Angle coupling socket CEE angle coupling CEE angle coupling socket CEE connector CEE container coupling CEE container coupling socket CEE coupling CEE coupling socket CEE device plug CEE hang coupling CEE hang coupling socket CEE low voltage coupling CEE low voltage coupling socket CEETyp connector CEETyp device plug CEEform angle coupling CEEform angle coupling socket CEEform connector CEEform container coupling CEEform container coupling socket CEEform coupling CEEform coupling socket CEEform device plug CEEform hang coupling CEEform hang coupling socket CEEform low voltage coupling CEEform low voltage coupling socket CEEnorm angle coupling CEEnorm angle coupling socket CEEnorm connector CEEnorm container coupling CEEnorm container coupling socket CEEnorm coupling CEEnorm coupling socket CEEnorm device plug CEEnorm hang coupling CEEnorm hang coupling socket CEEnorm low voltage CEEnorm low voltage coupling CEEnorm low voltage coupling socket Cekon angle coupling Cekon angle coupling socket Cekon connector Cekon container coupling Cekon container coupling socket Cekon coupling Cekon coupling socket Cekon device plug Cekon hang coupling Cekon hang coupling socket Cekon low voltage coupling Cekon low voltage coupling socket Container coupling Container coupling socket Coupling Coupling socket Hang coupling Hang coupling socket ICEE connector ICEE device plug Low voltage coupling Low voltage coupling socket Power current connector Power current device plug Three-phase connector Three-phase device plug
Login
No reviews found. Share your insights with others.




















