€26.92
% €40.82 (34.05% saved)
Available to order, delivery time: 2-3 Weeks
Art. No: WST8810027774 P/N: PKX32M423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKX32M423 CEE Stecker, Schneidklemmen, 32A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44"
Schneider Electric CEE plug, cutting clamps, 32A, 2p+E, 200-250 V AC, IP44
Schneider Electric PKX32M423
EAN 3303432009434
Description
Cette prise industrielle Pratika 2P+T avec connexion rapide est droite. Son courant nominal est de 32A et la tension de fonctionnement est de 230VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP44 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. Elle est de couleur bleue pour identifier facilement la tension de fonctionnement. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Polzahl | 3 |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 0 |
| Phasenwender | |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | schraublose Klemme |
| Kabeleinführung | Verschraubung |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | CuZn |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | vernickelt |
| Militärausführung |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKX32M423 |
|---|---|
| EAN | 3303432009434 |
| ETIM | EC000140 |
| SCIP | 661ec80b-b956-4b0a-92bb-53046f4cfb4c |
| ECLASS | eClass_10_AKE316015 |
| Weight | 0.21 kg |
| Weight (Package) | 0.21 kg |
Designations
Angle plug CEE angle plug CEE connector CEE coupling device CEE device plug CEE flush-mounted plug CEE form connector CEE form coupling device CEE form plug CEE norm connector CEE norm coupling device CEE phase inverter CEE plug CEE surface-mounted device plug CEE surface-mounted phase inverter CEE test plug CEE type connector CEE type coupling device CEE type plug CEE wall device plug CEE wall phase inverter Cekon connector Cekon coupling device Cekon device plug Container plug ICEE connector ICEE coupling device Phase inverter Plug Plug CEE Power current connector Power current coupling device Three-phase connector Three-phase coupling device
Login
No reviews found. Share your insights with others.



























