€36.34
% €55.10 (34.05% saved)
Available to order, delivery time: 3-4 Weeks
Art. No: WST8810027733 P/N: PKF32G423 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF32G423 CEE Anbausteckdose, Schraubklemmen, 32A, 2p+E, 200-250 V AC"
Schneider Electric Surface-mounted CEE socket, screw terminals, 32A, 2p+E, 200-250 V AC
Schneider Electric PKF32G423
EAN 3303432033781
Description
Cette prise Mureva PK avec connexion à vis imperdables est montée sur panneau droit. Elle dispose de pôles 2P+E, le courant nominal est de 32A et la tension de fonctionnement est de 230V CA. Les degrés de protection sont IP44 et IK08. La résistance au feu est de 850°C. Les entrées de câbles sont destinées aux câbles souples ou rigides. La section des câbles en 32A est de 2,5mm² à 10mm². Elle est gris clair (RAL 7035) avec du bleu pour une identification facile de la tension de fonctionnement. La fréquence est de 50Hz ou 60Hz. La position horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) blau |
| Bemessungsspannung | 200V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 3 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | blau |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP44 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | gerade |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 100mm |
| Bohrlochabstand vertikal | -mm |
| Flanschmaß horizontal | 90mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 77mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF32G423 |
|---|---|
| EAN | 3303432033781 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.2 kg |
| Weight (Package) | 0.2 kg |
Designations
CEE connector CEE container socket CEE flange socket CEE flanged plug socket CEE flush plug socket CEE flush socket CEE low voltage plug socket CEE low voltage socket CEE plug device CEE recessed plug socket CEE recessed plug socket CEE recessed socket CEE surface-mounted socket CEE type connector CEE type plug device CEE wall socket CEEform connector CEEform container socket CEEform flange socket CEEform flanged plug socket CEEform flush plug socket CEEform flush socket CEEform low voltage plug socket CEEform low voltage socket CEEform plug device CEEform recessed plug socket CEEform recessed plug socket CEEform recessed socket CEEform socket CEEform wall socket CEEnorm connector CEEnorm container socket CEEnorm flange socket CEEnorm flanged plug socket CEEnorm flush plug socket CEEnorm flush socket CEEnorm low voltage plug socket CEEnorm low voltage socket CEEnorm plug device CEEnorm recessed plug socket CEEnorm recessed plug socket CEEnorm recessed socket CEEnorm socket CEEnorm wall socket Cekon connector Cekon container socket Cekon flange socket Cekon flanged plug socket Cekon flush plug socket Cekon flush socket Cekon low voltage plug socket Cekon low voltage socket Cekon plug device Cekon recessed plug socket Cekon recessed plug socket Cekon recessed socket Cekon socket Cekon wall socket Container socket Flange socket Flanged plug socket ICEE connector ICEE plug device Low voltage plug socket Low voltage socket Power connector Power plug device Recessed plug socket Recessed plug socket Recessed socket Socket Three-phase connector Three-phase plug device Wall socket
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















