€63.82
% €96.75 (34.04% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810027731 P/N: PKF32F734 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric PKF32F734 CEE Anbausteckdose, Schraubklemmen, 32A, 3p+E, 380-415 V AC"
Schneider Electric CEE Surface-Mounted Socket, Screw Terminals, 32A, 3p+E, 380-415 V AC
Schneider Electric PKF32F734
EAN 3303432033170
Description
Ce socle pour prise d'angle inclinée et industrielle Pratika 3P+T dispose d'une connexion à vis imperdable. Son courant nominal est de 32A et la tension de fonctionnement est de 400VAC. Cette prise dispose des degrés de protection IP67 et IK08, et d'une résistance au feu de 850°C. La couleur de la prise est gris clair (RAL 7035) avec une identification facile de la tension de fonctionnement en rouge. Ses entrées sont adaptées aux câbles flexibles ou rigides. La position d'horloge du contact est 6h.
Documents & Downloads
Product Attributes
| IEC-Stromstärke | 32A |
|---|---|
| Stromstärke nach UL/CSA (wenn UL-Ausführung gewünscht) | -A |
| Spannung nach EN 60309-2 | 400 V (50+60 Hz) rot |
| Bemessungsspannung | 380V |
| Bemessungsfrequenz | 50Hz |
| Polzahl | 4 |
| Uhrzeit-Stellung | 6h |
| Kennfarbe | rot |
| RAL-Nummer | 7035 |
| Schutzart (IP) | IP67 |
| Anschlusstechnik | Schraubklemme |
| Steckrichtung | abgewinkelt |
| Werkstoff | Kunststoff |
| Kontaktmaterial | |
| Oberflächenbehandlung Kontakte | |
| Militärausführung | |
| Flanschmaß vertikal | 100mm |
| Bohrlochabstand vertikal | 85mm |
| Flanschmaß horizontal | 90mm |
| Bohrlochabstand horizontal | 77mm |
Technical data
| P/N (Part Number) | PKF32F734 |
|---|---|
| EAN | 3303432033170 |
| ETIM | EC001317 |
| SCIP | 89350e0d-a4ac-4516-bf86-fdaed8a227fc |
| ECLASS | eClass_10_AKE311015 |
| Weight | 0.23 kg |
| Weight (Package) | 0.23 kg |
Designations
CEE Connector CEE Container Socket CEE Flange Socket CEE Flange Socket Outlet CEE Flush-Mounted Box CEE Flush-Mounted Socket CEE In-wall Socket CEE Low Voltage Socket CEE Low Voltage Socket Outlet CEE Mounting Socket CEE Plug Device CEE Recessed Socket CEE Recessed Socket Outlet CEE Surface-Mounted Socket CEETyp Connector CEETyp Plug Device CEEform Connector CEEform Container Socket CEEform Flange Socket CEEform Flange Socket Outlet CEEform Flush-Mounted Box CEEform Flush-Mounted Socket CEEform In-wall Socket CEEform Low Voltage Socket CEEform Low Voltage Socket Outlet CEEform Plug Device CEEform Recessed Socket CEEform Recessed Socket Outlet CEEform Socket CEEform Surface-Mounted Socket CEEnorm Connector CEEnorm Container Socket CEEnorm Flange Socket CEEnorm Flange Socket Outlet CEEnorm Flush-Mounted Box CEEnorm Flush-Mounted Socket CEEnorm In-wall Socket CEEnorm Low Voltage Socket CEEnorm Low Voltage Socket Outlet CEEnorm Plug Device CEEnorm Recessed Socket CEEnorm Recessed Socket Outlet CEEnorm Socket CEEnorm Surface-Mounted Socket Cekon Connector Cekon Container Socket Cekon Flange Socket Cekon Flange Socket Outlet Cekon Flush-Mounted Box Cekon Flush-Mounted Socket Cekon In-wall Socket Cekon Low Voltage Socket Cekon Low Voltage Socket Outlet Cekon Plug Device Cekon Recessed Socket Cekon Recessed Socket Outlet Cekon Socket Cekon Surface-Mounted Socket Container Socket Flange Socket Flange Socket Outlet ICEE Connector ICEE Plug Device In-wall Socket Low Voltage Socket Low Voltage Socket Outlet Power Connector Power Plug Device Recessed Socket Recessed Socket Outlet Socket Surface-Mounted Socket Three-Phase Connector Three-Phase Plug Device
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















