€152.19
% €157.68 (3.48% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023168 P/N: METSECT5HM080 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HM080 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HM, für Kabel - 0800A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HM, for Cable - 0800A / 5A
Schneider Electric METSECT5HM080
EAN 3606489608385
Description
Przekładnik prądowy, standardowy dla kabli, ma prąd znamionowy linii 800 A i prąd wtórny 5 A. Przekładnik prądowy ma otwór 42,4 mm x 85 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 0.5 moc maksymalna: 2,5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 800A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 2.5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 0.5 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 85mm |
| Öffnungsbreite | 42.4mm |
| Öffnungsdurchmesser | 0mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HM080 |
|---|---|
| EAN | 3606489608385 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.61 kg |
| Weight (Package) | 0.61 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp transformer Clamp-on transformer Converter Current measuring transformer Current transformer Current transformer Current-measuring transformer DC/DC converter Electrical transformer Measuring current transformer Measuring transformer Power transformer Retrofit current transformer Retrofit current transformer Transformer Transformer for current measurement Transformer for current measuring Transformer for electricity
Login
No reviews found. Share your insights with others.



















































