€146.44
% €151.73 (3.49% saved)
Available to order, delivery time: 7-10 Bussines days
Art. No: WST8810023176 P/N: METSECT5HP100 Manufacturer: Schneider Electric
Secure Payment
Fast Shipping
Expert Advice



Product information "Schneider Electric METSECT5HP100 PowerLogic-Umbaustromwandler - Typ HP, für Kabel - 1000A / 5A"
Schneider Electric PowerLogic Retrofit Current Transformer - Type HP, for cable - 1000A / 5A
Schneider Electric METSECT5HP100
EAN 3606489608507
Description
Przekładnik ten, standardowy dla kabli, ma prąd znamionowy linii 1000 A i prąd wtórny 5 A. Ten przekładnik prądowy umożliwia uzyskanie maksymalnej średnicy zewnętrznej kabla wynoszącej 44 mm. Klasa obciążenia i dokładności: klasa 1 moc maksymalna: 5 VA.
Documents & Downloads
Product Attributes
| Ausführung | Durchsteckstromwandler |
|---|---|
| Primärer Bemessungsstrom | 1000A |
| Sekundärer Bemessungsstrom | 5A |
| Sekundäre Bemessungsscheinleistung | 5VA |
| Leistungsaufnahme | -W |
| Genauigkeitsklasse | 1 |
| Überstrombegrenzungsfaktor | FS 5 |
| Geeicht | |
| Mit Berührungsschutz | |
| Höhe der Öffnung | 0mm |
| Öffnungsbreite | 0mm |
| Öffnungsdurchmesser | 44mm |
| Schnappbefestigung | |
| Mit Kupferschiene | |
| Sekundärer Anschluss | Schraubanschluss |
| Anzahl der Primäreingänge | 1 |
Technical data
| P/N (Part Number) | METSECT5HP100 |
|---|---|
| EAN | 3606489608507 |
| ETIM | EC002048 |
| Weight | 0.8 kg |
| Weight (Package) | 0.8 kg |
Designations
Cable retrofit current transformer Clamp-on converter Clamp-on transformer Converter Current measuring transformer Current measuring transformer Current transformer Current transformer DC/DC converter Measuring current transformer Measuring current transformer Measuring transformer Power transformer Power transformer Precision current transformer Precision current transformer Retrofit current transformer Retrofit current transformer Transformer
Login
No reviews found. Share your insights with others.


















































